Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić darmowe szczepienia przeciwko grypie dla wszystkich Polaków powyżej 18 roku życia. Do tej pory preparaty były bezpłatne tylko dla seniorów powyżej 75 roku życia, medyków, pracowników zakładów opiekuńczo – leczniczych, nauczycieli akademickich czy farmaceutów.
Szczepionka przeciwko grypie nie chroni w 100 procentach
Rząd chce znowelizować ustawę, by dać szeroki dostęp do darmowych szczepionek. W tym sezonie przeciwko grypie zaszczepiło się zaledwie 250 tys. osób z 3 milionów, które mają uprawnienia do bezpłatnego preparatu. Tymczasem szczepić się powinni nie tylko seniorzy, kobiety w ciąży czy dzieci, ale wszyscy zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa.
Po dwóch, trzech tygodniach od podania szczepionki przeciwko grypie pojawia się odporność, która utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Preparat nie chroni w 100 procentach przed zachorowaniem, ale gdy już pojawi się infekcja, to pozwala przejść chorobę w sposób łagodny. W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada w miesiącach zimowych – od stycznia do marca.
Tylko kilka procent Polaków szczepi się przeciwko grypie
W Polsce odsetek zaszczepionych przeciwko grypie cały czas jest niski. W ubiegłym sezonie 2020/21 preparat przyjęło zaledwie 6,03 procent mieszkańców, choć to i tak więcej, niż w 2019 roku, gdy było to 4,12 procent. Tymczasem w Unii Europejskiej średnia wszczepialność przeciwko grypie wynosi 44 procent.