Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował tarczę antyinflacyjną. Rząd zamierza walczyć z drożyzną m. in. poprzez obniżenie podatków na gaz i energię elektryczną, niższą akcyzę na paliwo czy finansowe wsparcie dla najuboższych.
Paliwo ma być tańsze
Od 20 grudnia 2021 roku akcyza na paliwo zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego prawem Unii Europejskiej. Stawka będzie obowiązywać przez 5 miesięcy. . Dodatkowo od stycznia, także do końca maja 2022 roku paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem szefa rządu decyzje te pozwolą obniżyć ceny paliw na stacjach benzynowych o 20-30 groszy na litrze
Niższe podatki za gaz i energię elektryczną
Rząd zamierza też ingerować w ceny gazu i energii elektrycznej. W styczniu, lutym i marcu 2022 roku podatek VAT na gaz ziemny zostanie obniżony z 23 proc. do 8 proc., bez względu na odbiorców. W tych samych zimowych miesiącach niższa będzie także stawka VAT na energię elektryczną z 23 proc. do 5 proc.
5 milionów gospodarstw domowych dostanie dodatek
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział również finansowe wsparcie dla najuboższych rodzin. Będzie to dodatek osłonowy w wysokości od 400 do 1150 złotych rocznie, w zależności od liczby osób zamieszkujących gospodarstwo domowe, przy czym dochody na jedną osobą nie mogą przekraczać 2100 złotych miesięcznie. Dodatek zostanie wypłacony w dwóch ratach.
Według szacunków rządu z dodatkowego zastrzyku pieniędzy będzie mogło skorzystać około 5 milionów gospodarstw domowych. Cała tarcza antyinflacyjna ma kosztować Polskę 10 miliardów złotych.