To już pewne. Będzie duża obniżka podatku dochodowego

Remigisz Szulc
13.05.2022

W czwartek, 12 maja, Sejm przegłosował ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kluczowa zmiana dotyczy obniżenia stawki podatku PIT z obecnych 17 proc. do 12 proc. Zdaniem rządu korzyść odniesie z tego ponad 13 milionów podatników.

Historyczna obniżka podatków

Zmiana ustawy jest odpowiedzią na powszechną krytykę tzw. „Nowego Ładu”, czyli rewolucji podatkowej wprowadzonej 1 stycznia 2022 roku. Wiele kontrowersji wywołała szczególnie tzw. ulga dla klasy średniej, w której obliczaniu gubią się nawet doświadczeni księgowi. Rząd ostatecznie przyznał się do błędu. Ulga zostanie zlikwidowana, a w jej miejsce pojawi się największa obniżka podatku dochodowego w wolnej Polsce.

Za zmianą ustawy zagłosowało 246 posłów, przy 170 głosach sprzeciwu i 40 wstrzymujących się. Nowa, 12-procentowa stawka podatku, zacznie obowiązywać od 1 lipca. Co ważne, podatnicy, którzy na tym stracą, otrzymają stosowny zwrot z Urzędu Skarbowego po złożeniu rocznego zeznania podatkowego.

Inną ważną zmianą przegłosowaną przez Sejm jest przywrócenie – częściowo – możliwości odliczania składki zdrowotnej przez niektórych przedsiębiorców. Skorzystają z tego liniowcy (do limitu 8,7 tys. zł), ryczałtowcy oraz jednoosobowe działalności gospodarcze rozliczające się kartą podatkową.

Zmiany nie obejmą natomiast korzystnych rozwiązań wprowadzonych wraz z tzw. „Nowym Ładem” – utrzymana została kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. zł oraz podwyższony pierwszy próg podatkowy do kwoty 120 tys. zł.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.