USA przekazały Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Mariusz Siwko
28.04.2024

Departament Stanu USA potwierdził, że Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie rakiety ATACMS o zasięgu do 300 km. Rakiety zostały wysłane 12 marca i dotarły do Ukrainy jeszcze w tym samym miesiącu.

To wsparcie nie zmieniło diametralnie sytuacji ukraińskiej armii

Jak poinformował doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, decyzja o przekazaniu rakiet dalekiego zasięgu została podjęta przez prezydenta Joe Bidena w lutym, tuż po tym, jak Korea Północna wysłała rakiety balistyczne do Rosji.

Wiadomość o dostawie potwierdził rzecznik prasowy Departamentu Stanu Vedant Patel, podkreślając, że prezydent Biden osobiście zlecił tę wysyłkę. Sullivan zaznaczył, że rakiety ATACMS mają być stosowane wyłącznie na terytorium Ukrainy, w tym na Krymie, i nie stanowią panaceum na sytuację na froncie.

Według agencji Reuters, rakiety ATACMS były częścią pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 300 milionów dolarów, który zatwierdził prezydent Joe Biden. Pierwszy raz Ukraińcy użyli tych rakiet 17 kwietnia, atakując lotnisko Dżankoj na północnym Krymie.

Rakiety dalekiego zasięgu ATACMS mogą trafiać w cele oddalone o 300 km.

W najnowszym pakiecie pomocy wojskowej o wartości 1 miliarda dolarów znalazły się również rakiety do systemów obrony powietrznej, amunicja artyleryjska, bojowe wozy piechoty Bradley oraz inne uzbrojenie. Pentagon zapowiedział, że część sprzętu zostanie wysłana w ciągu kilku dni, a prezydent Biden podkreślił, że proces wysyłki ruszy „dosłownie w ciągu najbliższych godzin".

Przegląd wydarzeń tygodnia: 22.04.-28.04.2024

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie