Uwaga kierowcy! W życie wszedł nowy taryfikator punktów karnych

Andrzej Winnicki
19.09.2022

Od 17 września 2022 roku kierowcy powinni jeszcze skrupulatniej przestrzegać obowiązujących przepisów drogowych. Tego dnia w życie weszła nowelizacja przepisów, która drastycznie zwiększa ryzyko utraty prawa jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych. Szczegóły sprawdzisz w naszym artykule.

Nawet 15 punktów karnych za jedno wykroczenie

To kluczowa zmiana, jaka pojawiła się w przepisach. Do tej pory maksymalna kara za jedno przewinienie drogowe wynosiła 10 punktów karnych. Od 17 września będzie to już 15 punktów. Przypomnijmy, że aby pożegnać się z prawem jazdy wystarczy „zdobyć” 24 punkty karne lub 20 punktów w przypadku młodych kierowców.

Lista wykroczeń, za które policja wlepi nam 15 punktów karnych jest dość długa. Obejmuje takie przewinienia jak:

  • Przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h;
  • Omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych;
  • Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim;
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu;
  • Niezastosowanie się do zakazu wyprzedzania;
  • Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku;
  • Kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu lub innych środków odurzających;
  • Jazda autostradą lub drogą ekspresową pod prąd;

Podniesiono również kary za inne wykroczenia. I tak: za niezatrzymanie się przed znakiem STOP dostaniemy aż 8 punktów (wcześniej 2), za zignorowanie zakazu wjazdu także 8 punktów (wcześniej 5), a za korzystanie z telefonu w czasie jazdy kara wyniesie 12 punktów (dotychczas 5 punktów) i 500 zł mandatu.

Warto wspomnieć, że w myśl nowych przepisów recydywiści – czyli kierowcy, którzy w przeciągu 2 lat dwukrotnie popełnią szczególnie niebezpieczne wykroczeni (np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych) – otrzymają mandat w podwójnej wysokości.

Nie zredukujesz punktów karnych

Szczególnie dotkliwą dla wielu kierowców (zwłaszcza zawodowych) zmianą jest zlikwidowanie możliwości odbycia szkolenia w WORD w celu zmniejszenia liczby posiadanych punktów karnych – do tej pory można było łatwo „wymazać” aż 6 punktów i odsunąć zagrożenie utratą prawa jazdy. To już przeszłość.

Co gorsza, wydłużono okres, po którym punkty karne są kasowane. Od 17 września będzie to następować dopiero po 2 latach i to nie od dnia otrzymania, ale opłacenia mandatu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.