Załoga Titana nie żyje

Piotr Kowalczyk
25.06.2023

Titan, eksperymentalna łódź podwodna należąca do firmy OceanGate, uległa implozji, czyli zmiażdżeniu pod wpływem wysokiego ciśnienia. Do tragedii doszło na Oceanie Atlantyckim, na głębokości około 4 kilometrów, w pobliżu wraku Titanica. Zginęła cała pięcioosobowa załoga.

Kontrowersyjny projekt biznesowy

Titan to łódź, która została zaprojektowana i wybudowana w celu przeprowadzania komercyjnych „wycieczek” do wraku Titanica. W przeszłości takie rejsy już się odbywały, natomiast ich uczestnicy zwracali uwagę na wątpliwe kwestie bezpieczeństwa.

To nie odstraszyło kolejnych śmiałków, którzy za cenę 250 tys. dolarów postanowili zrealizować marzenie o obejrzeniu z bliska najsłynniejszego wraku na świecie.

O awarii Titana zaalarmowano 18 czerwca – wówczas utracono kontakt z załogą. W poszukiwania zaangażowano najnowocześniejszy sprzęt do eksplorowania oceanów. Ostatecznie natrafiono wyłącznie na szczątki łodzi. Z analizy amerykańskiej marynarki wojennej wynika, że do implozji doszło już w trakcie zanurzania się Titana.

Teraz czeka nas długie śledztwo, które ma dać odpowiedź na pytanie, jak i dlaczego doszło do tragedii, a co najważniejsze – umożliwić wyciągnięcie wniosków na wypadek organizowania podobnych ekspedycji w przyszłości. 

Przegląd wydarzeń tygodnia 19.06-25.06 2023

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie