Obowiązuje już Unijny Certyfikat COVID

Mariusz Siwko
02.07.2021

Zgodnie z zapowiedziami od 1 lipca państwa Unii Europejskiej oraz stowarzyszone z nią Islandia, Norwegia, Liechtenstein i Szwajcaria zaczęły honorować Unijny Certyfikat COVID, potocznie nazywany paszportem covidowym. Umożliwia on, przynajmniej teoretycznie, swobodne podróżowanie do wymienionych krajów bez konieczności odbycia kwarantanny.

Kto może uzyskać Unijny Certyfikat COVID?

Polska wprowadziła certyfikat jako jeden z pierwszy krajów unijnych – zaczął on obowiązywać od 1 czerwca. Jednak dopiero od 1 lipca muszą go honorować wszystkie kraje Wspólnoty oraz te, które są z nią stowarzyszone (mają jednak 6 tygodni okresu przejściowego).

Unijny Certyfikat COVID mogą otrzymać osoby w pełni zaszczepione, które przyjęły jedno- lub dwudawkową wakcynę dopuszczoną przez Europejską Agencję Leków. W takim przypadku certyfikat jest ważny od 14 do 365 dnia po zakończeniu cyklu szczepienia.

Certyfikat otrzymają również osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – antygenowy lub PCR. Tutaj jednak ważność certyfikatu wynosi od 48 do 72 godzin, w zależności od przepisów krajowych.

Certyfikat jest wystawiany również ozdrowieńcom, którzy mogą się nim posługiwać od 11 do 180 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Jak pobrać certyfikat?

Unijny Certyfikat COVID jest dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta pod adresem www.pacjent.gov.pl. Można go pobrać również w aplikacji mojeIKP oraz mObywatel. Certyfikaty wydają również punkty szczepień, lekarze oraz pielęgniarki w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.

Warto przy tym pamiętać, że równoważne są certyfikaty w formie papierowej, jak i elektronicznej – zawierają dokładnie ten sam kod QR.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie