Czym są stopnie w pompie głębinowej?

Marek Szydełko
25.04.2024

Stopnie to potoczne określenie zestawów wirników i dyfuzorów w pompie głębinowej. Takie zestawy umieszcza się jeden nad drugim wewnątrz korpusu pompy, co ma na celu poprawienie parametrów roboczych urządzenia. Innymi słowy: każdy zestaw wirników i dyfuzorów stanowi jeden „stopień” pompy, mając wpływ na wydajność oraz wysokość podnoszenia.

Jak działają stopnie w pompie głębinowej?

Zasada działania pompy głębinowej jest relatywnie prosta: wirnik jest wprawiany w ruch przez silnik elektryczny, co powoduje jego obracanie się, przyspieszanie wody w studni czy w innym źródle i jej przechodzenie przez dyfuzor.

Następnie dyfuzor zamienia energię kinetyczną wody (jej prędkość) na energię ciśnieniową, co pozwala na podniesienie wody na większą wysokość.

Im więcej stopni tym lepiej?

Nieprzypadkowo najbardziej cenione przez instalatorów i samych użytkowników są pompy wielostopniowe, czyli takie, w których znajdziemy co najmniej dwa zestawy wirników i dyfuzorów. Wynika to z faktu, iż każdy kolejny stopień zwiększa ciśnienie wody, umożliwiając jej  pompowanie z głębszych pokładów i tłoczenie na większe wysokości.

Liczba stopni w pompie głębinowej wpływa na jej zdolność do podnoszenia wody oraz na ogólną wydajność urządzenia, czyli na ilość przetłaczanej wody w jednostce czasu (litry na minutę).

Dodatkowo pompy wielostopniowe mogą zapewnić bardzo dobre parametry robocze przy zachowaniu relatywnie niskiej mocy silnika, co przekłada się na ich oszczędność oraz możliwość zasilania ze standardowej instalacji elektrycznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie