Altany ogrodowe: zbudować czy kupić gotową?

Krzysztof Jagielski
19.03.2016

Ogród bez altany ogrodowej trudno sobie dziś wyobrazić – szczególnie, jeśli chcemy spędzać na łonie natury sporą ilość czasu. Czy zatem lepiej zbudować altanę od podstaw czy kupić gotową. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Ogród bez altany ogrodowej trudno sobie dziś wyobrazić – szczególnie, jeśli chcemy spędzać na łonie natury sporą ilość czasu. To ona stanie się idealnym miejscem na rodzinne grillowanie, popołudniowy odpoczynek z książką w ręku czy relaks po pracy. Pytanie o to, czy stawiać altanę w ogrodzie staje się retoryczne. Zamiast „czy”, zapytajmy: „jak”. A dokładniej – czy lepiej zbudować altanę od podstaw czy kupić gotową. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Koszty budowy altany ogrodowej

Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że zbudowanie altany od podstaw to rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Elementy konstrukcyjne dostępne dziś w wielu sklepach, jak i samo drewno, którego obróbki można się podjąć, wydają się być nieporównywalnie tańsze od gotowych konstrukcji. I rzeczywiście, może się zdarzyć, że ostateczny koszt będzie nieco niższy niż w przypadku, gdy zdecydujemy się na zakup gotowego rozwiązania. Jest tylko jedno „ale”. Zakupione samodzielnie elementy zazwyczaj wymagają dalszej obróbki czy impregnacji. Do tego dochodzi koszt wykonania projektu (niezbędnego choćby, gdy powierzchnia altany ogrodowej przekracza 25 m2 lub 35 m2 na terenach podmiejskich – wtedy potrzebne jest pozwolenie na budowę), a także montażu. W ostatecznym rozrachunku, zakup gotowej altany może się okazać tańszy, i to o kilkadziesiąt procent.

Gotowe altany ogrodowe w przystępnych cenach, można znaleźć w sklepie internetowym ProduktyOgrodowe.pl

Czas to również pieniądz…

… a decyzja o samodzielnej budowie oznacza niemałą inwestycję. Wbrew pozorom, zbudowanie altany nie jest tak proste, jak się wydaje – nawet, jeśli zdecydujemy się na tę lekką, ażurową. Pracom trzeba poświęcić znacznie więcej niż jedno popołudnie, a doświadczenie w montażu podobnych konstrukcji może się okazać kluczowe.

Oczywiście, jeśli jesteś typem majsterkowicza i masz duże pojęcie o budowie – nie będzie to dla Ciebie problemem, a przyjemnością. Jeżeli jednak dysponujesz ograniczoną ilością czasu i nie masz wystarczającej praktyki – weź pod uwagę zakup gotowego produktu. Nawet, jeśli będzie wymagał samodzielnego złożenia – został wstępnie przystosowany do montażu, zaimpregnowany, a do zestawu załączono instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces.


Gdy liczy się unikalność altany...

Jeśli marzysz o tym, by Twoja altana była wyjątkowa i wyróżniała się na tle tego, co znajduje się w ogrodach Twoich sąsiadów, niewątpliwie konstrukcja wykonana według indywidualnego projektu sprawdzi się lepiej. Projektant stworzy ją od podstaw, uwzględniając Twoje życzenia i koncepcje stylistyczne. Z drugiej strony jednak, warto się przyjrzeć gotowym altanom ogrodowym, a dokładniej – mnogości wzorów, jakie są do kupienia. Altany prostokątne, na planie sześciokąta… lekkie pawilony ogrodowe i solidne, zabudowane konstrukcje z wejściem, drewniane, metalowe… Odszukanie modelu, który będzie strzałem w dziesiątkę to tylko kwestia czasu.
Co zatem jest lepsze: budowa altany od podstaw, czy gotowy produkt? Na to pytanie nie można odpowiedzieć definitywnie, bo każdy z nas ma inne oczekiwania i potrzeby. Zanim jednak podejmiesz decyzję, przyjrzyj się bliżej wszystkim dostępnym opcjom, porównując koszty – także te związane z czasem budowy, jak i estetykę.

Materiał prasowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie