Bagażnik dachowy do samochodu bez relingów. Przeczytaj zanim kupisz!

Rowery, narty, dodatkowe bagaże na rodzinne wakacje – te przedmioty z reguły nie mieszczą się do przedziału bagażowego samochodu. Wtedy najczęściej trafiają na dach, gdzie mogą być przewożone na specjalnych bagażnikach. Te najpopularniejsze montuje się do relingów, ale nie każdy samochód (nawet kombi) je posiada. Co wtedy? Na szczęście są jeszcze bagażniki dachowe do samochodów bez relingów, jednak do zakupu takiego bagażnika trzeba się mocno przyłożyć.

O czym musisz pamiętać w pierwszej kolejności?

Zanim jeszcze zaczniesz szukać odpowiedniego bagażnika na samochód bez relingów, zorientuj się, jaki system mocowania przewidział producent Twojego auta. Zwykle specjalne punkty znajdują się w miejscu, gdzie górna części drzwi styka się z karoserią. Powinieneś tam znaleźć pojedyncze gniazdo, w którym umieszcza się zaczep bagażnika dachowego. Jeśli go tam nie ma, to przenieś wzrok na dach.

W takiej sytuacji punkt mocowania powinien być umieszczony pod plastikową zaślepką, która biegnie przez cała długość dachu w miejscu zwykle zarezerwowanym dla relingów. Wystarczy podważyć niewielką klapkę, aby odkryć gniazdo do montażu bagażnika dachowego.

Które rozwiązanie jest lepsze? Zdecydowanie to drugie, ponieważ zamocowany bagażnik generuje mniejszy hałas (w pierwszym przypadku uchwyty odginają uszczelki drzwi, przez co szum powietrza jest znacznie większy). Poza tym praktycznie nie występuje ryzyko porysowania lakieru na dachu, o co w przypadku bagażnika mocowanego w otworach drzwiowych nietrudno.

Jaki bagażnik kupić?

Skoro wiesz już, gdzie zamontujesz swój nowy bagażnik, możesz rozpocząć poszukiwania odpowiedniego modelu. Od razu radzimy: odpuść sobie wizytę w ASO, chyba że akurat trafisz na jakąś promocję. U autoryzowanych dilerów można kupić oryginalny bagażnik bez relingów, ale za cenę dwu- trzykrotnie wyższą niż rynkowa. Płaci się głównie za ładne logo marki, podczas gdy po zdjęciu obudowy okazuje się, że tak naprawdę bagażnik wyprodukowała zupełnie inna firma.

Jeśli jednak udałoby Ci się wynegocjować dobrą cenę za oryginalny bagażnik, to nie ma się nad czym zastanawiać. Masz wówczas gwarancję, że będzie on idealnie pasować do Twojego samochodu, co znacznie obniży ryzyko uszkodzenia karoserii.

Poza ASO wybór bagażników dachowych do samochodów bez relingów jest olbrzymi, podobnie jak przekrój cenowy. Najtańszy bagażnik do popularnego modelu auta można kupić za około 150 złotych, ale lepiej odpuść sobie takie eksperymenty. Tego typu bagażniki są fatalnie wykonane, nigdy nie leżą idealnie na samochodzie i zwyczajnie mogą uszkodzić lakier czy nawet gniazdo mocowania. Lepiej będzie zaufać produktom renomowanych firm, jak Thule czy Mont Blanc.

Rada

Bagażnika nigdy nie kupuj na odległość. Musisz go wcześniej przymierzyć do samochodu, aby mieć pewność, że na 100% pasuje.

Po zakupie bagażnika do samochodu bez relingów pamiętaj o tym, że taki bagażnik generuje większy hałas i wymaga bardzo częstego sprawdzania solidności zamocowania – pierwszej kontroli dokonuje się już po przejechaniu 50 kilometrów. Zwróć również uwagę na maksymalną dopuszczalną nośność bagażnika oraz – o czym wielu kierowców zapomina – samego dachu Twojego auta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.