Chusta do noszenia dziecka – czy warto ją kupić?

Jeśli jesteś mamą lub spodziewasz się dziecka, to z pewnością słyszałaś o tzw. chustowaniu. Jest to promowana przez psychologów metoda noszenia maleńkiego dziecka na brzuchu w ciasno zawiązanej chuście. To akurat żadna nowość – w ten sposób swoje dzieci od stuleci noszą mieszkanki Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Jakie są zalety chustowania? Czy rzeczywiście warto kupić taką chustę?

Na czym to polega?

Chusta do noszenia dziecka musi być wykonana z bardzo wytrzymałego materiału, dlatego od razu zapomnij o wykorzystaniu do tego np. swojej starej apaszki. Kluczowe jest również prawidłowe zawiązanie chusty, które umożliwi dziecku przyjęcie pozycji łonowej (czyli w kształcie litery C). Do każdej chusty dołączona jest instrukcja wiązania, poradniki znajdziesz też na YouTube.

Według psychologów, ale też ortopedów, chustowanie przynosi wiele korzyści dla dziecka. Wzmacnia jego więź z matką lub ojcem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa, a także wspiera rozwój jego ciała na wczesnym etapie życia. Pozycja w chuście jest ergonomiczna i zapewnia optymalne ułożenie bioderek, co przełoży się mniejsze ryzyko wad postawy w przyszłości.

Ponadto chustowanie gwarantuje bardzo bliski kontakt z maluszkiem. Dzieci noszone w chuście są spokojniejsze, bo przez cały czas czują bicie serca rodzica i jego zapach. Z punktu widzenia mamy lub taty jest to także wygodne – można mieć maluszka przy sobie, a jednocześnie zachować wolne obie ręce.

Duży wybór

Na rynku, szczególnie w Internecie, jest zatrzęsienie różnych chust przeznaczonych do noszenia dzieci. Możesz zdecydować się na model elastyczny lub tkany. Najważniejszym kryterium wyboru powinna być jakość materiału. Zwróć uwagę na szwy i deklarowany przez producenta maksymalny udźwig.

Dla komfortu i bezpieczeństwa skóry maluszka wybierz chustę wykonaną w całości z bawełny. Jest to naturalny materiał, który nie powoduje uczuleń i podrażnień, a na tym przecież bardzo Ci zależy. Zrezygnuj natomiast z chusty z domieszką sztucznych materiałów.

Zalety chust

Najważniejszymi zaletami noszenia dziecka w chuście są:

  • Wygoda,
  • Komfort dziecka,
  • Bliskość z rodzicem,
  • Łatwiejsze usypianie maluszka,
  • Względnie niska cena chusty (w porównaniu do chociażby nosidła).

Wady chust

Można wymienić dwie podstawowe wady chustowania:

  • Zawiązywanie chusty nie dla każdego będzie takie łatwe,
  • Źle zawiązana chusta to potencjalne niebezpieczeństwo dla maluszka i ryzyko wystąpienia wad kręgosłupa i postawy.

Dlatego najlepiej jest kupić chustę w sklepie, w którym sprzedawca od razu poinstruuje rodzica z prawidłowego wiązania chusty. Jeśli wydaje Ci się to zbyt skomplikowane i czasochłonne, to lepszym wyborem dla Ciebie będzie gotowe nosidło – tutaj jednak musisz się już liczyć z wyraźnie wyższą ceną zakupu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.