Czy warto kupić kajak pneumatyczny?

Andrzej Winnicki
10.04.2019

Kajak pneumatyczny, nazywany też potocznie kajakiem dmuchanym, to rzadko spotykana „jednostka” na polskich rzekach i jeziorach. Większość z nas nie ma świadomości, że w sprzedaży są dostępne kajaki, które po złożeniu mieszczą się w plecaku, można je wrzucić do bagażnika małego samochodu i zabrać ze sobą np. na spływ czy wakacje na Mazurach. Ile to kosztuje? Czy w ogóle warto rozważać zakup kajaka pneumatycznego?

Dmuchany, ale bezpieczny

Pierwsza i zupełnie naturalna wątpliwość dotyczy trwałości takiego kajaka. Tutaj jednak nie ma się czego obawiać. Produkty renomowanych marek są wykonane z bardzo wytrzymałego materiału, który bez trudu znosi nawet ocieranie o kamieniste dno. Porządny kajak pneumatyczny jest bardzo odporny na przebicie i w normalnym użytkowaniu trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek poszedł z nim na dno.

Oczywiście przed zakupem trzeba się upewnić, na jakie akweny jest przeznaczony dany kajak. Producent musi umieścić taką informację na opakowaniu. Inne kajaki nadają się do rekreacyjnego pływania po jeziorach, inne do spływów rwącą rzeką, jeszcze inne do pokonywania morskich fal.

Ile kosztuje kajak pneumatyczny?

Rozstrzał cenowy jest ogromny. Jednoosobowy kajak pneumatyczny można kupić już za około 200 złotych, ale nie liczmy na to, że taką jednostką da się bezpiecznie pływać po rzece. Jeśli zależy Ci, aby kajak posłużył kilka lat i nadawał się do intensywnej eksploatacji, musisz się przygotować na znacznie większy wydatek.

Ceny kajaków odpornych na przebicie, wykonanych z bardzo dobrych materiałów, a do tego lekkich i łatwych w osuszeniu (to również istotny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę) zaczynają się od około 1000 złotych za model jednoosobowy. „Dwójkę” można kupić już za około 1700-1900 złotych.

Jak widać nie jest to wcale tania zabawka. Zwłaszcza dla osób, które chcą pływać kajakiem okazjonalnie, kilka razy w roku. W takiej sytuacji mimo wszystko rozsądniejszym wyborem będzie korzystanie z oferty wypożyczalni, które działają przy niemal każdym większym akwenie.

Koszt wypożyczenia kajaka z tworzywa zaczyna się od 10 złotych za godzinę, co podważa sens zakupu sprzętu pneumatycznego. Ta druga opcja jest przeznaczona dla osób zamierzających korzystać z kajaka regularnie i przez cały sezon.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wiesz już, że kajak pneumatyczny będzie dla Ciebie dobrą inwestycją? W takim razie pamiętaj, aby na nim nie oszczędzać. Najtańsze kajaki nie dość, że są mało odporne na uszkodzenia, to jeszcze notorycznie „biorą wodę”, trudno się je suszy (a niedokładne wysuszenie powoduje pleśnienie materiału) i ciężko nimi pływa. Standardem jest, że kajak pneumatyczny z niskiej półki nie trzyma kierunku wiosłowania, stając się bardziej źródłem irytacji niż przyjemności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie