Jaki nawóz do trawy kupić?

Piotr Kowalczyk
05.06.2017

Każdy właściciel domu z ogrodem marzy o pięknym, gęstym i intensywnie zielonym trawniku. Taka murawa wymaga jednak pracy, a przede wszystkim stosowania nawozu i intensywnego podlewania. Nawożenie trawnika jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który przeprowadza się już wczesną wiosną (najczęściej na przełomie marca i kwietnia). Pytanie tylko: jaki nawóz do trawy kupić? Podpowiadamy.

Wszystko zależy od pory roku

Do nawożenia trawników wiosną i latem stosuje się nawozy bogate w azot. Ten związek znakomicie odżywia murawę i sprawia, że ładnie się ona zagęszcza. Liście zyskują intensywnie zielony kolor i rosną wyraźnie szybciej. Dlatego w celu zregenerowania trawnika po zimie dobrze będzie wybrać nawóz bogaty w azot (powinien stanowić co najmniej 20% składu).

Koniecznie trzeba przy tym pamiętać, że nawozy azotowe można stosować maksymalnie do sierpnia. Później jest to niewskazane, ponieważ trawa musi mieć dość czasu, aby przygotować się do zimy. Sztuczne wymuszanie jej wzrostu jest szkodliwe i spowoduje, że zimą źdźbła po prostu wymarzną.

Rada

Jesienią można stosować specjalne nawozy, tzw. jesienne, które nie zawierają azotu, za to dostarczają trawie dużą dawkę potasu.

Wygodny nawóz wolno działający

Takie nawozy są szczególnie popularne wśród ogrodników, ponieważ często pozwalają zastosować tylko jedno nawożenie w sezonie. Na rynku są dostępne nawozy stopniowo uwalniające związki odżywcze nawet przez 120 dni. Trawa nie rośnie aż tak spektakularnie, jak w przypadku zwykłych nawozów azotowych, za to nie wymaga tak częstej pielęgnacji i zachowuje ładny wygląd przez cały sezon.

Z kolei klasyczne nawozy mineralne w postaci granulowanej dawkuje się zwykle w odstępach 30-dniowych. Bardzo ważne jest, aby nie przesadzić z ilością nawozu i ściśle trzymać się zaleceń producenta. Zbyt duża dawka spowoduje bowiem spalenie trawy i konieczność ponownego założenia murawy.

Nawozy specjalistyczne

W sprzedaży są również dostępne specjalne nawozy, które – zdaniem producentów – mają wielorakie działanie. Nie tylko odżywiają trawnik, ale także zwalczają chwasty czy mech. Brzmi świetnie i nic dziwnego, że wielu wygodnych ogrodników sięga po takie rozwiązania. Jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że efektywność działania takiego nawozu jest średnia, a w przypadku mocno zachwaszczonych trawników praktycznie żadna.

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że warunkiem uzyskania pięknej murawy wokół domu jest stosowanie wyłącznie nawozów dobrej jakości. Nie warto kupować najtańszych produktów oferowanych w hipermarketach, które mają ubogi skład i zmuszają do częstego powtarzania zabiegu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie