Jakie następne łóżko dla dziecka kupić?

Piotr Kowalczyk
13.08.2020

Gdy dziecko powoli już wyrasta z łóżeczka niemowlęcego, rodzice muszą zacząć intensywnie myśleć o zakupie nowego, znacznie większego już łóżka. Chodzi tutaj z jednej strony o wygodę pociechy, a z drugiej o jej bezpieczeństwo i zdrowie – stłamszenie w małym łóżeczku zdecydowanie nie sprzyja kondycji kręgosłupa. Jakie więc następne łóżko dla dziecka kupić? Czym się tutaj kierować? Na jakie pytania trzeba sobie odpowiedzieć? Zapraszamy do naszego poradnika.

Najważniejsza jest szerokość

Optymalna szerokość następnego łóżka dla dziecka to 80 centymetrów, choć jeśli chcesz, aby posłużyło mu ono znacznie dłużej, to rozglądaj się za łóżkiem o szerokości 90 centymetrów. Nie zapominaj o tym, że pociecha będzie teraz szybko rosnąć, w efekcie czego za chwilę może być jej za ciasno. Nie ma więc sensu interesować się węższymi łóżkami, które posłużą maksymalnie 2-3 lata.

Łóżko przejściowe czy docelowe?

To bardzo ważne pytanie, na które muszą sobie odpowiedzieć rodzice. Problem pojawia się w momencie, gdy dziecko ma na przykład 3 lata i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będą jego preferencje estetyczne za 4-5 lat. Trudno jest więc już teraz kupić docelowy komplet mebli z myślą o potrzebach ucznia. Dlatego sugerujemy, aby jednak postawić na łóżko przejściowe, które zapewni dziecku wysoki komfort przez kilka najbliższych lat.

Ciekawą opcją są też łóżka rozsuwane, które można kupić w popularnych sieciach meblowych. Polega to na tym, że łóżko – pisząc obrazowo – rośnie wraz z dzieckiem. Nie zapominajmy natomiast, że taki mebel niekoniecznie sprawdzi się w pokoju nastolatka, dlatego nie ma co liczyć na to, że posłuży przez bardzo długi czas.

Szuflada na pościel

To element, o którym rodzice dość często zapominają. Tymczasem szuflada na pościel jest super praktycznym rozwiązaniem. Pozwala szybko i wygodnie schować kołdrę, poduszkę i prześcieradło, co jest o tyle ważne, że warto od najmłodszych lat uczyć dziecko ścielenia łóżka i zostawiania po sobie porządku. Poza tym zawsze dobrze jest mieć możliwość schowania pościeli, aby chronić ją przed zakurzeniem i tym samym przed rozwojem pasożytów (roztocze – bardzo silny alergen).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie