Laptop do gier – jaki kupić? 6 szczegółów, na które trzeba zwrócić uwagę

Mariusz Siwko
20.03.2017

Gracze mają dziś naprawdę duży wybór – nie tylko tytułów, ale także platform, które zapewnią im mnóstwo dobrej zabawy. Część osób standardowo decyduje się na zakup konsoli Xbox lub PlayStation (na rynek wraca jeszcze Nintendo), cześć stawia na wydajność i dużą liczbę klatek na sekundę, co może zapewnić wyłącznie dobry pecet. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, do niedawna zupełnie abstrakcyjne. To laptop do gier. Obecnie na rynku nie brakuje urządzeń zachwycających wydajnością, które spokojnie radzą sobie z nawet bardzo wymagającymi tytułami. Pytanie tylko – jaki laptop do gier kupić? Aby podjąć dobrą decyzję koniecznie zwróć uwagę na tych 6 szczegółów.

  1. Przekątna ekranu – dobry i wygodny w użytkowaniu laptop gamingowy powinien mieć ekran o przekątnej powyżej 17 cali. To takie przyzwoite minimum, szczególnie dla osoby, która wcześniej grała za pośrednictwem monitora zewnętrznego. W ostateczności można wybrać mniejszego laptopa i podłączyć go kablem HDMI do monitora, ale czy ma to sens?
  2. Procesor – minimum to Intel Core i5, ale coraz częściej w laptopach gamingowych gości Core i7. Słabsze procesory nie dadzą sobie rady z najnowszymi grami i będzie można zapomnieć o grze w Full HD na najwyższych detalach graficznych. Warto pamiętać, że procesory montowane w laptopach w większości należą do rodziny tzw. niskonapięciowych, co oznacza, że nie można porównywać ich wydajności do modeli desktopowych w proporcji 1:1.
  3. Pamięć RAM – tutaj nie ma się nad czym rozwodzić. Absolutnym minimum dla laptopa gamingowego jest dziś 8 GB pamięci RAM. Współczesne gry są bardzo wymagające i pochłaniają ogromne ilości pamięci operacyjnej. Nietrudno się domyślić, że będzie pod tym względem coraz gorzej i wkrótce nikogo nie będą już dziwić laptopy z pamięcią 16 a nawet 32 GB.
  4. Karta graficzna – mamy tutaj do czynienia z podobną sytuacją, jak w przypadku procesora. Karty graficzne montowane w laptopach nie dorównują wydajnością tym desktopowym – są znacznie mniejsze, gorzej chłodzone i korzystają z niższego napięcia. Dlatego warto od razu zainwestować w wydajny układ graficzny, ponieważ to on robi w grach największą robotę. Dobrze będzie wybrać model z kartą z 4 GB pamięci VRAM.
  5. Dysk SSD – to powoli standard w laptopach, nie tylko gamingowych. Dysk SSD znacznie przyspiesza pracę systemu operacyjnego. Trzymanie na nim gier nie ma bezpośredniego przełożenia na wydajność, ale wyraźnie skraca np. ładowanie gry czy poszczególnych etapów. Dyski SSD są coraz pojemniejsze, dlatego mogą spokojnie zastąpić klasyczne HDD.
  6. Chłodzenie – to kluczowy temat w przypadku laptopa do gier. Mocno obciążone podzespoły zamknięte w ciasnej obudowie mogą sprawiać poważne problemy i ulegać awariom z przegrzania. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy obudowa posiada odpowiednią liczbę otworów wentylacyjnych. Dobrym pomysłem będzie także zainwestowanie w podkładkę chłodzącą.

Wybierając laptopa do gier według naszej specyfikacji możesz mieć pewność, że sprzęt poradzi sobie z praktycznie każdą współczesną grą i to na najwyższych detalach. Jest tylko mały problem – cena. Naprawdę dobry laptop gamingowy kosztuje minimum 4000 złotych, a za tyle można już zbudować wydajniejszego peceta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie