Na co zwrócić uwagę przed zakupem uchwytu rowerowego na dach?

Antoni Kwapisz
25.02.2019

Przewożenie rowerów na dachu samochodu to bardzo popularne rozwiązanie, które ma jednak duże grono przeciwników. Podnoszą oni argumenty o niskim poziomie bezpieczeństwa oraz komfortu. Faktem jest jednak, że jeśli zainwestujesz w porządny, markowy uchwyt rowerowy na dach, nie powinieneś mieć żadnych problemów zarówno z zamocowaniem jednośladu, jak i późniejszym dotarciem na miejsce. W tym poradniku podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając taki uchwyt.

System montażu

To bardzo ważna kwestia, którą musisz sprawdzić w pierwszej kolejności. Może się bowiem okazać, że upatrzony uchwyt po prostu nie pasuje do Twoich belek dachowych (ze względu na ich średnicę). Przed zakupem zmierz więc belki i przeczytaj instrukcję producenta uchwytu. W ostateczności zawsze można zastosować alternatywne systemy montażu (np. uniwersalne cybanty typu U), ale to jest już jednak „rzeźbienie” i nie każdemu będzie odpowiadać.

Mocowanie do ramy

Przewożenie rowerów na dachu uchodzi za wyjątkowo niewygodne głównie z uwagi na znaczny ciężar samego jednośladu. Trzeba go podnieść i umieścić na wysokości, a później jeszcze nieźle się napocić przy mocowaniu uchwytu do ramy.

Aby oszczędzić sobie takich problemów od razu zainwestuj w porządny uchwyt z automatycznym systemem mocowania. Wówczas kleszcze uchwytu samoczynnie dociągną się do ramy podczas obracania pokrętła umieszczonego na poziomie kół roweru. Jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie, które znajdziesz w markowych uchwytach, chociażby Thule czy Mont Blanc.

Na pewno warto też zainwestować w uchwyt, który pozwala postawić rower w specjalnej rynience – dzięki temu jednoślad będzie stać stabilnie, co znacznie ułatwi mocowanie do ramy.

Waga i nośność uchwytu

Bardzo ważne kryteria oceny jakości danego produktu. Przeciętny rower męski waży około 12-15 kilogramów, dlatego koniecznie sprawdź, czy wybrany uchwyt umożliwia przewożenie tak ciężkiego roweru (nie jest to wcale takie oczywiste).

Kolejna kwestia to masa samego uchwytu. Im lżejszy, tym lepiej, bo to pozwoli Ci przewieźć na dachu więcej rowerów. Pamiętaj, że nośność dachów większości samochodów to 75 kilogramów, a więc przy kilku rowerach każdy kilogram ma znaczenie.

Na koniec jeszcze kilka słów o cenie. Naprawdę nie ma sensu kupować najtańszego uchwytu rowerowego, który nie spełnia żadnego z kryteriów wymienionych w naszym poradniku. Nie dość, że nieźle się namęczysz z mocowaniem roweru na dachu, to jeszcze nigdy nie będziesz mieć pewności, czy przypadkiem uchwyt nie ulegnie awarii w trakcie jazdy, co mogłoby się skończyć katastrofą. Za porządny, markowy produkt, trzeba zapłacić około 350-400 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie