Remont łazienki – co wybrać: prysznic czy wannę?

Przy okazji remontu całej łazienki z pewnością zastanawiasz się nad wyborem sprzętu do kąpieli. Kusi Cię elegancka wanna dająca duże poczucie komfortu, ale z drugiej strony przemawiają do Ciebie praktyczne argumenty związane z prysznicem. Na co się zdecydować? W tym poradniku wymienimy najważniejsze zalety i wady obu rozwiązań.

Wanna – wygoda ponad wszystko

Wanna nie bez przyczyny kojarzy się z przyjemnymi chwilami spędzonymi w łazience. Nie ma nic lepszego po ciężki dniu, niż możliwość zanurzenia się w gorącej wodzie z dodatkiem olejku eterycznego. Wanna zapewnia komfort, który dla prysznica jest nieosiągalny.

Ponadto wannę powinny wziąć pod uwagę rodziny z małymi dziećmi. Możliwość włożenia wanienki do środka i wykąpania malucha jest bezcenna, gwarantuje większe bezpieczeństwo i komfort dziecka.

Wanna może Ci się także przydać w wielu sytuacjach, gdy np. zechcesz zamoczyć pranie, umyć duże przedmioty czy... dać ostatnie godziny życia wigilijnemu karpiowi.

Po stronie wad należy natomiast wymienić kosztowną eksploatację. Kąpiel w wannie jest co najmniej dwukrotnie droższa niż pod prysznicem. Poza tym wanna zajmuje więcej miejsca, co w małej łazience będzie niewątpliwie problemem. Nie zapominaj również, że osobom starszym trudno jest wejść do wanny, więc jeśli mieszka z Tobą np. jedno z rodziców, to prysznic będzie bardziej praktycznym rozwiązaniem.

Prysznic – dla oszczędnych i aktywnych

Zalety prysznica są powszechnie znane, ale większość osób niesłusznie odwołuje się wyłącznie do argumentów praktycznych. Owszem, prysznic to olbrzymia oszczędność wody (i energii niezbędnej na jej podgrzanie), ale także całkiem sensowna alternatywa dla wanny w sytuacji, gdy zależy Ci na codziennym komforcie.

Wbrew pozorom kąpiel pod prysznicem może być przyjemna (szczególnie we dwoje). Prysznic to bowiem nie tylko zwykła słuchawka, ale też np. efektowna deszczownia czy panel z funkcją masażu całego ciała. Takie gadżety nie są drogie, a dają sporo frajdy na co dzień.

Prysznic na pewno jest lepszym rozwiązaniem dla osób żyjących aktywnie, którym zależy na czasie. Szybkie umycie ciała przed wyjściem do pracy czy przed położeniem się spać jest bardziej praktyczne, niż wylegiwanie się w wannie. Oczywiście wannę również można wykorzystać do wzięcia prysznicu, ale trzeba się wówczas liczyć z zachlapaniem całej łazienki (lub zainwestować w parawan).

Nie zapominajmy również o kluczowym argumencie dla osób mieszkających w bloku. Prysznic zajmuje znacznie mniej miejsca niż wanna, więc jeśli musisz pilnować każdego centymetra kwadratowego powierzchni, to wybór będzie dla Ciebie dość prosty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.