Składamy komputer do gier. Co musisz kupić, by stworzyć wydajnościowego potwora?

Mariusz Siwko
10.10.2018

Konsola to wygodne rozwiązanie dla fanów elektronicznej rozrywki, ale wciąż nie brakuje osób wiernych poczciwemu pecetowi. Każdy z obozów ma własne argumenty i podkreśla wyższość jednego rozwiązania nad drugim. Nie zamierzamy wchodzić teraz w te dywagacje. Faktem jest natomiast, że złożenie komputera do gier, czyli odpowiednio wydajnego, wiąże się ze sporymi wydatkami. W naszym artykule wymieniamy podstawowe elementy, które trzeba kupić, by móc uruchomić współczesne gry w wysokiej rozdzielczości.

Procesor

Aby móc rzeczywiście cieszyć się odpowiednią wydajnością i nie mieć problemów z uruchomieniem nawet najnowszych gier, niezbędne jest zainwestowanie w procesor minimum czterordzeniowy. Intel czy AMD? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta, bo wiele zależy tutaj od tego, w jakie tytuły zamierzasz grać. W sieci znajdziesz mnóstwo testów, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Koszt: od minimum 700 złotych.

Chłodzenie

W przypadku komputera do gier nie można zapomnieć o zakupie wydajnego chłodzenia. Do amatorskiej konstrukcji w zupełności wystarczy odpowiednio duży wentylator. Pamiętaj, że chłodzenie musi być kompatybilne z mocowaniem w płycie głównej i dodatkowo zmieścić się w obudowie komputera (koniecznie sprawdź to przed zakupem). Dzięki chłodzeniu będziesz mieć pewność, że procesor pracuje w optymalnym zakresie temperatur, co przedłuży jego użyteczność.

Koszt: od około 100 złotych.

Płyta główna

Wiele osób kompletujących komputer do gier nie zwraca szczególnej uwagi na płytę główną, wybierając najtańszą „mobę”. To duży błąd. Od jakości płyty głównej zależy ogólna wydajność komputera, a także to, jaki procesor będziesz mógł zastosować. Ważne jest też to, jaką ilość pamięci RAM obsługuje dana płyta. Na tym elemencie na pewno nie ma sensu oszczędzać.

Koszt: od 300 złotych.

Pamięć RAM

W dzisiejszych czasach nie ma sensu inwestować w mniejszą ilość pamięci RAM niż 8 GB. W praktyce coraz więcej gier wymaga minimum 16 GB pamięci. Jeśli teraz Cię na taki zakup nie stać, poprzestań na jednej kości 8 GB lub dwóch po 4 GB. Koniecznie sprawdź jednak, czy wybrana płyta główna ma wystarczającą liczbę gniazd (może się okazać, że po zastosowaniu dwóch kości 4 GB zabraknie miejsca na kolejne pamięci).

Koszt: od 120 złotych za kość 4 GB.

Karta graficzna

Na ten temat można napisać elaborat. Ograniczymy się więc do tego, że w praktyce to właśnie karta graficzna ma decydujący wpływ na wydajność komputera w grach. Możesz oczywiście zainwestować w model z niższej półki i dysponujący tylko 4 GB pamięci, ale to nie pozwoli Ci uruchomić wszystkich najnowszych gier w maksymalnej rozdzielczości. Z kolei te najwydajniejsze karty są bardzo drogie – ich cena może przekroczyć wartość pozostałych elementów zestawu komputerowego.

Koszt: od około 500 złotych (najlepsze karty kosztują grubo powyżej 2000 złotych).

Zasilacz

Często kompletnie bagatelizowany, a mający ogromny wpływ na wydajność zestawu komputerowego. Porządna karta graficzna w połączeniu z superszybkim procesorem mają spore zapotrzebowanie na prąd, dlatego na zasilaczu nie wolno oszczędzać. W przypadku komputera do gier rozsądnym minimum jest taki o mocy 500W.

Koszt: od około 150 złotych (uwaga na tanie, przepalające się zasilacze!).

Do tego dochodzi jeszcze obudowa, którą w bardzo podstawowym wariancie można kupić za około 100 złotych. Łączny koszt samodzielnie złożonego komputera do gier zamknie się więc w kwocie minimum 2000 złotych. A to jeszcze nie koniec wydatków – potrzebny będzie także monitor, mysz, klawiatura. To droga zabawka, co wyjaśnia stały wzrost sprzedaży konsol.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie