Wybieramy telewizor do grania na konsoli – o czym należy pamiętać?

Antoni Kwapisz
16.01.2017

Co lepsze: konsola czy komputer stacjonarny? Spór między przedstawicielami obu obozów trwa od lat i pewnie nigdy do końca nie wygaśnie. Jednak obiektywnie trzeba przyznać, że konsola ma wielką przewagę nad komputerem pod względem wygody użytkowania. Wystarczy ją podpiąć do telewizora, rozsiąść się na kanapie i przenieść do świata wirtualnej rozrywki. Pytanie tylko, czy każdy telewizor sprosta wyzwaniu i dobrze sprawdzi się w parze z nowoczesną konsolą? Niestety nie. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając telewizor do grania na konsoli.

Przekątna ekranu

To kluczowy parametr, który w praktyce decyduje o przewadze konsoli nad komputerem. Nie ma przecież nic przyjemniejszego niż branie udziału w rozgrywce na wielkim ekranie, czego standardowy monitor nigdy nie zapewni. Duży telewizor pozwala ponadto obserwować grę innym osobom znajdującym się w pomieszczeniu.

Jaka przekątna ekranu będzie optymalna dla gracza? Wszystko zależy od wielkości pokoju. Jeśli odległość między kanapą a telewizorem wynosi do 3 metrów, w zupełności wystarczy ekran 32-calowy. Jeśli jest do do 4,5 metra, warto już postawić na ekran 42-calowy. Jeśli natomiast gracza od telewizora będzie dzielić 5 metrów i więcej, najlepszym wyborem będzie telewizor o przekątnej co najmniej 50 cali.

Odświeżanie obrazu

Większość telewizorów nie może się nawet zbliżyć do monitorów komputerowych pod względem szybkości reakcji, ale pamiętajmy, że konsole nadal nie są w stanie wyświetlać obrazu powyżej 30 klatek na sekundę (a przynajmniej nie stale). Dlatego właśnie w zupełności wystarczającą częstotliwością odświeżania obrazu jest 100 Hz. W tym miejscu warto jednak zwrócić uwagę na to, czy taki wynik nie jest osiągany „sztucznie” za pomocą oprogramowania – często bowiem jest tak, że telewizor tak naprawdę oferuje 60 Hz, ale przy odpowiednich ustawieniach częstotliwość odświeżania przyspiesza.

Input lag

Czyli opóźnienie wejścia. W tym przypadku chodzi o to, jak szybko matryca telewizora reaguje na to, co dzieje się w grze. Nie ma nic bardziej frustrującego niż charakterystyczne „smużenie”, szczególnie w dynamicznych grach, jak chociażby FIFA. Niestety, informacji na temat input lagu nie znajdziemy w podstawowej karcie telewizora. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu warto o nim trochę poczytać w sieci i sprawdzić, czy na forach internetowych nie przewijają się dane dotyczące czasu opóźnienia wejścia.

Pamiętaj

Optymalne do grania opóźnienie powinno wynosić maksymalnie 40 milisekund.

Co z 4K? Telewizory oferujące tę rozdzielczość są coraz tańsze, ale nawet najnowsze konsole nadal nie są w stanie w pełni wykorzystać potencjału 4K. Jest to jednak tylko kwestia czasu, dlatego myślący perspektywicznie gracz powinien zainteresować się właśnie telewizorem z rozdzielczością 3840x2160 pikseli oraz wejściem HDMI w standardzie 2.0.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie