Infrastruktura teleinformatyczna jest podstawą dobrze działającego systemu teleinformatycznego w każdej firmie. W dzisiejszych czasach, w dobie wszechobecnej cyfryzacji, dostęp do szerokopasmowego internetu oraz linii telefonicznej to niezbędne usługi w każdej firmie.
Zarówno komunikacja wewnętrzna między pracownikami, jak i zewnętrzna prowadzona jest często za pomocą internetu – e-maili czy połączeń VoIP. Tak więc warto zdać sobie sprawę, że inwestycja w infrastrukturę teleinformatyczną jest tak naprawdę inwestycją w dobrą i sprawną komunikację. Każda firma niezależnie od branży w jakiej działa, nie może sobie pozwolić na częste przerwy w komunikacji – może to skutkować stratą potencjalnych klientów, często również opóźnieniami w realizacji danych zamówień. A jak mądrze zainwestować w infrastrukturę teleinformatyczną?
Audyt jest to usługa mająca na celu określenie rzeczywistego zapotrzebowania danej firmy na usługi telekomunikacyjne. Wykonując audyt dotyczący infrastruktury teleinformatycznej wykonywana jest analiza istniejącej infrastruktury, możliwości jej przebudowy bądź wymiany. Każdy szczegół jest wpisywany do dokumentacji, na podstawie której przedstawiane są możliwe rozwiązania w zakresie rozbudowy bądź wymiany całego okablowania. Czasem zdarza się tak, że istniejąca infrastruktura teleinformatyczna niemalże nie nadaje się do użytku – często tak się dzieje w starych budynkach. Wielu operatorów telekomunikacyjnych ma w swojej ofercie rewitalizację, polegającą na naprawie niektórych elementów oraz wymianie poszczególnych łącz – w zależności od wyniku audytu i zapotrzebowania klienta.
Audyt nie jest gotowym "planem działania" – ww audycie znajduje się analiza stanu obecnego i możliwości zmian oparte na zapotrzebowaniu klienta (uwzględniane są plany przedsiębiorcy dotyczące ewentualnej rozbudowy biura i rozwoju firmy, a co za tym idzie rosnącego zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne). To w trakcie rozmów z operatorem telekomunikacyjnym klient przedstawia swoje oczekiwania oraz wyniki audytu, a operator dobiera odpowiednie usługi. Przy tej kwestii warto wspomnieć, że decydując się na usługi danego operatora, warto wybrać kompleksową ofertę, łączącą klika komponentów – aby wszystkie usługi były świadczone przez jedną firmę zewnętrzną – ułatwi to prowadzenie dokumentacji. No i oczywiście, im większy wachlarz usług, tym większa zniżka na poszczególne zamawiane usługi.
Wybierając konkretnego operatora telekomunikacyjnego warto zdecydować się na zaufaną firmę, cieszącą się dobrymi opiniami. Należy zwrócić uwagę na czas reakcji operatora w przypadku ewentualnych awarii oraz na możliwość utworzenia tzw, biura zapasowego, do którego można przenieść (tymczasowo) działalność w przypadku poważniejszych usterek. Wiadomo, że sprawna komunikacja jest podstawą dobrego funkcjonowania całej firmy – warto więc powierzyć stworzenie infrastruktury teleinformatycznej rzetelnemu i profesjonalnemu operatorowi.