Subkultury to grupy ludzi, które chcą podkreślić swoją odmienność kulturową, ideologiczną czy postawę np. w odpowiedzi na to, co dzieje się w państwie lub na świecie. Szczególny wpływ tego typu organizacje, zarówno formalne, jak i nieformalne, mają na młodych ludzi, którzy poszukują wartych naśladowania wzorców.
Subkultury kuszą młodych ludzi również poczuciem przynależności do danej grupy. Obecnie widoczny stał się trend do emanowania swoją odrębnością - przykładem jest kontrowersyjny Popek. Raper i obecnie również celebryta podkreśla swoją odmienność zarówno w zachowaniu, jak i w wyglądzie. Ciężko jednak mówić o nim w kontekście subkultury.
Subkultury dają poczucie przynależności i odrębności od innych, ale takiej, która nie powoduje alienacji, a zrozumienie określonej grupy. W dzisiejszych czasach, kiedy łatwo jest emanować indywidualizmem - umożliwiają to media społecznościowe oraz blogi, tak naprawdę mało kto chce pozostać w swoich przekonaniach samotny. Zwłaszcza młodzi ludzie, którzy z jednej strony chcą się pokazać jako indywidualiści, ale z drugiej nie chcą być zupełnie osamotnieni. Z pomocą przychodzą im właśnie subkultury, które tworzą osoby o podobnych zainteresowaniach czy wyznający tę samą ideologię.
Podczas gdy rodzicom młodzieży subkultury kojarzą się głównie z hipisami, punkami czy depeszami, o tyle młodszym ludziom bliższe są pojęcia emo czy skejt. Warto pamiętać, że równie często przynależność do danej grupy wynika z braku umiejętności odnalezienia się w świecie, co również z chęci podkreślenia wspólnych zainteresowań, również sportowych. Dlatego rodzice nie powinni mylić subkultury z sektą - to zarówno dwa całkowicie odrębne pojęcia, jak i zupełnie różne organizacje. Podczas gdy sekta próbuje oddziaływać na członków za pomocą doktryny czy ideologii, subkultura daje po prostu poczucie przynależności. Jej członkowie chcą się wyróżniać ubiorem, charakterystycznym słownictwem czy sposobem spędzania wolnego czasu.
Jak w każdej dziedzinie, również subkultury mogą przyjmować różne, niekiedy przerysowane, formy. Często wpływ na tworzenie się grup naśladowców mają wyróżniające się z tłumu osoby - niezależnie czy powodem odrębności jest ideologia, przekonania czy po prostu odmienny wygląd. Ludzie zaczynają czerpać korzyści ze swojej odmienności, a niektórzy robią wszystko, aby wyróżniać się jeszcze bardziej, widząc w tym po prostu możliwość zarobku.
Przykładem jest polski raper - Popek, a w zasadzie Paweł Mikołajuw, który najpierw w środowisku młodych ludzi zasłynął jako wokalista grupy Gang Albanii, a obecnie próbuje swoich sił zarówno w MMA, jak i w programach rozrywkowych. Przede wszystkim kontrowersje wzbudza jednak jego przerysowany wygląd i styl bycia. Wydaje się, że ciężko w jego przypadku mówić o subkulturze. O ile środowisko raperów faktycznie jest wyróżniającą się społecznością, o tyle Popek już dawno wyszedł ponad tę grupę. Z pewnością jego naśladowców ciężko określić mianem subkultury, a raczej jej karykatury. Jego popularność wynika bardziej z potrzeby mediów do pokazywania osób kontrowersyjnych niż z faktycznego przesłania, które mógłby przekazać jako osoba publiczna.
Artykuł partnera.