6 objawów nietolerancji glutenu. Nie bagatelizuj ich!

Antoni Kwapisz
27.06.2017

W ostatnich latach zapanowała moda na jedzenie produktów wolnych od glutenu. Dietetycy przekonują, że zrezygnowanie z tego składnika przynosi znakomite efekty. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób chorujących na celiakię, czyli uczulonych na gluten. Jak rozpoznać u siebie nietolerancję glutenu? Poznaj 6 bardzo czytelnych objawów, które powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza i wykonania badań.

  1. Choroby skórne – jeśli na Twojej skórze regularnie pojawiają się atopie, uczulenia, wysypki i różnego rodzaju podrażnienia, a do tego nie możesz sobie poradzić z łupieżem, to może być objaw nietolerancji glutenu. Odstaw na jakiś czas produkty zawierające ten składnik. Jeśli stan skóry wróci do normy, będziesz mieć pewność, że dolegliwości były reakcją uczuleniową.
  2. Gwałtowne zmiany nastrojów – w ciągu jednego dnia przechodzisz od stanu depresyjnego do totalnej euforii i nie możesz nad tym zapanować? Być może jest to reakcja Twojego organizmu na kontakt z uczulającym składnikiem. Szczególnie niepokojące powinny być przedłużające się okresy smutku, bez wyraźnego powodu.
  3. Problemy żołądkowe – ciągle miewasz biegunki, bóle brzucha, czujesz się niekomfortowo po posiłku, masz wzdęty brzuch? Jest to jeden z najbardziej klasycznych objawów nietolerancji glutenu. Jeśli problemy nie mają charakteru jednostkowego, ale często nawracają, przyczyną może być właśnie uczulenie.
  4. Bóle stawów – jeśli jesteś młodą osobą, a mimo to od pewnego czasu dokuczają Ci silne bóle stawów, to jedną z przyczyn może być uczulenie na gluten. Zwróć uwagę, czy bóle pojawiają się krótko po posiłku. Gluten prowadzi do stanów zapalnych wewnątrz organizmu osoby nietolerującej tego składnika.
  5. Gwałtowne wahania wagi – w ciągu tygodnia przybierasz lub tracisz nawet kilka kilogramów, chociaż Twoja dieta się w ogóle nie zmieniła? To także jest częsty objaw nietolerancji glutenu. Zacznij bacznie obserwować swoją wagę, przeanalizuj standardowy jadłospis i po kolei wykluczaj z niego produkty, co do których masz podejrzenie, że mogą powodować tak gwałtowne wahania.
  6. Częste infekcje – organizm, który nie toleruje glutenu, jest bardzo narażony na osłabienie odporności, przez co osoba uczulona niemal bez przerwy łapie jakieś infekcje. Jeśli nawet w środku lata łatwo się przeziębiasz, pora zainteresować się prawdopodobną przyczyną, czyli uczuleniem na gluten.

Nietolerancja glutenu to problem, którego nie można bagatelizować, ponieważ konsekwencje dla organizmu mogą być bardzo poważne. Aby potwierdzić lub wykluczyć, że przyczyną wymienionych objawów jest właśnie ten składnik, zrezygnuj z jedzenia produktów glutenowych. Jeśli dolegliwości ustąpią, będziesz już znać ich źródło.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie