Choroby pasożytnicze skóry głowy – poznaj 4 największych wrogów

Antoni Kwapisz
31.01.2016

Dbając o swoje zdrowie często skupiamy się na diecie, ruchu i dostarczaniu organizmowi odpowiedniej dawki witamin. Często zapominamy, że praktycznie na każdym kroku czają się niewidoczne gołym okiem zagrożenia, które tylko czyhają na odpowiedni moment do ataku. Takim zagrożeniem bez wątpienia są pasożytnicze choroby skóry głowy. Trudno z nimi walczyć, jeszcze trudniej się przed nimi obronić. Przedstawiamy Wam te najczęstsze i najgroźniejsze.

Wszawica

To choroba, która od kilku lat znów staje się poważnym zagrożeniem. Powodem jest spadek naszej czujności. Dzieci w przedszkolach i szkołach bardzo rzadko mają badane głowy, co powoduje szybkie rozprzestrzenianie się choroby, także wśród dorosłych. Przed wszawicą trudno jest się bronić, bo choroba wykazuje coraz większą odporność na stosowane przez lata środki chemiczne.

Wszawicę wywołują gnidy, czyli jaja wszy gnieżdżące się we włosach. Są różne typy tej choroby, jednak najczęściej mamy do czynienia właśnie z wszawicą głowową. Jak z nią walczyć? Nie ma w 100% skutecznego środka chemicznego. Najlepsze efekty przynosi długotrwałe, żmudne usuwanie gnid przy pomocy szczotki. Czasami niezbędne jest też ścięcie włosów.

Liszaj obrączkowy

Bardzo groźna choroba, która jest częstą przyczyną całkowitego wyłysienia, niestety nieodwracalnego. Pasożyt atakuje torebki włosa, dlatego trudno jest go szybko wykryć. Choroba postępuje błyskawicznie, początkowo nie daje żadnych objawów i najczęściej atakuje dzieci. Jest to choroba silnie zakaźna!

Jak z nią walczyć? Przede wszystkim trzeba uczulić dziecko na stosowanie się do zasad higieny. Pociecha nie może pożyczać szczotki, grzebienia czy spinek od innych dzieci. Po stwierdzeniu choroby trzeba sięgnąć po środki na bazie jodyny. Pomaga też wykonywanie płukanek siarkowych oraz mycie głowy roztworem mydła dwuchlorkowego.

Favus

Bardzo nieprzyjemna choroba, która daje okropne objawy w postaci tworzenia się na powierzchni skóry głowy żółtawych strupów wydzielających w dodatku silny odór. Kolejnym objawem jest swędzenie, a także pojawiające się lokalnie wyłysienie.

Choroba jest zakaźna i najczęściej występuje w przedszkolach oraz rodzinach, gdzie nie stosuje się podstawowych zasad higieny. Leczenie polega na pokrywaniu głowy oliwą z oliwek, a w skrajnych przypadkach całkowitym ogoleniu głowy i dezynfekowaniu skóry.

Świerzbowiec

Kolejna choroba pasożytnicza dotykająca głównie dzieci, ponieważ świetnie przenosi się z głowy na głowę w dużych skupiskach ludzi. Niestety, jest to choroba silnie zakaźna – wystarczy delikatny kontakt z głową nosiciela, aby doszło do zarażenia.

Rozwojowi świerzbowca towarzyszy przede wszystkim silne swędzenie i tworzenie się strupów. Jeśli choroba nie będzie leczona, wówczas może dojść nawet do lokalnego wyłysienia. W walce ze świerzbowcem skuteczne są środki chemiczne do mycia głowy. Terapia musi jednak objąć całą rodzinę.

Te 4 choroby są największymi i najczęstszymi wrogami skóry głowy. Jeśli tylko zauważymy u siebie jakiekolwiek z opisanych objawów, należy natychmiast zgłosić się do dermatologa. Skutkiem zaniedbania może bowiem być nawet trwałe wyłysienie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie