Czarny bez: poznaj jego właściwości zdrowotne

Maciej Piwowski
15.05.2019

Czarny bez jest jednym z najzdrowszych owoców występujących w naturze. Nasze babcie regularnie przyrządzały z niego zdrowotne soki, stosując je na przeziębienie, grypę i wzmocnienie odporności. Dziś czarny bez znacznie częściej można znaleźć w suplementach diety. Nadal warto sięgać po tę cudowną roślinę, która ma niezwykle korzystny wpływ na ludzki organizm.

Jakie składniki zawiera czarny bez? Na co może pomóc?

Na początek musimy wyróżnić dwie części czarnego bzu, które wykorzystuje się do produkcji zarówno suplementów diety, jak i naturalnych soków. Mowa o kwiatach oraz owocach. Te pierwsze są skarbnicą flawonoidów i kwasów fenolowych oraz organicznych. Zawierają równie garbniki, sole mineralne i sterole. Wyciąg z kwiatów czarnego bzu doskonale sprawdza się w leczeniu zapalenia gardła i zapalenia spojówek.

Owoce czarnego bzu są natomiast bardzo bogatym źródłem witamin, przede wszystkim C oraz prowitaminy A. Zawierają też pektyny i glikozydy antocyjanowe, wapń, potas, sód, glin i żelazo.  Powszechnie znane są właściwości przeciwgorączkowe soku z owoców czarnego bzu. Poza tym taki ekstrakt wykazuje działanie napotne, moczopędne, przeciwbólowe i odtruwające.

Dlatego picie soku z owoców czarnego bzu zaleca się osobom, które chcą się pozbyć z organizmu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Sok ma również zastosowanie w leczeniu chorób reumatycznych, dermatologicznych, zapalenia żołądka i jelit oraz rwy kulszowej.

Jak spożywać czarny bez?

Najwygodniej i najbezpieczniej jest oczywiście wybierać suplementy diety oraz gotowe produkty zielarskie na bazie czarnego bzu. Oferta jest ogromna i każdy na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie – począwszy od środków doustnych, a na specyfikach kosmetycznych kończąc.

Czarny bez można jednak zebrać samodzielnie (okres zbiorów przypada na końcówkę sierpnia) i we własnym zakresie przygotować np. smaczne i bardzo zdrowe soki. Uwaga jednak! Surowe owoce czarnego bzu są trujące (zawierają prunazynę i sambunigrynę).

Aby móc je bezpiecznie spożyć, owoce trzeba wcześniej wysuszyć (byle nie na słońcu) lub ugotować. Inaczej wygląda to w przypadku kwiatów czarnego bzu, które śmiało można jeść na surowo, dodając je np. do sałatek czy wypieków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie