Czym jest kataralne zapalenie ucha

Antoni Kwapisz
21.11.2016

Wiele osób przechodzących infekcję górnych dróg oddechowych obserwuje u siebie niepokojący objaw, jakim jest ból ucha i pogorszenie słuchu. To może wskazywać na kataralne zapalenie ucha. Choroba nie jest groźna, ale tylko pod warunkiem jej leczenia. Sprawdź, jak rozpoznać kataralne zapalenie ucha i jaką terapię stosować podczas rekonwalescencji.

Kataralne zapalenie ucha...

...jest jednym z najczęstszych powikłań w czasie przeziębienia. Nie dotyka każdego, ale zdarza się u sporej grupy pacjentów, szczególnie tych, którym dokucza uciążliwy, trudny do usunięcia katar.

Kataralne zapalenie ucha wywołują te same wirusy, które odpowiadają za katar. Z łatwością przenoszą się one do jamy bębenkowej, po drodze zajmując także trąbkę słuchową i prowadzą do nadkażenia tej wrażliwej okolicy. Tworzy się wydzielina, która ogranicza dostęp powietrza do ucha środkowego, a to z kolei powoduje podrażnienie błony śluzowej. Pojawia się przykre uczucie przytkania ucha i pogorszenie słuchu.

Typowe objawy kataralnego zapalenia ucha

Wśród najbardziej czytelnych objawów można wymienić:

  • Uporczywy, przeszywający ból ucha i okolic
  • Ucisk wewnątrz ucha
  • Charakterystyczne trzaski w uchu podczas przełykania
  • Pogorszenie słuchu

U niektórych pacjentów może się pojawić stan podgorączkowy, gorączka, bóle kostno-stawowe oraz nudności. Jeśli te objawy utrzymują się przed 2-3 dni, należy zgłosić się do lekarza, który powinien rozpoznać kataralne zapalenie ucha.

Ważne!

Nigdy nie próbuj na własną rękę „przepłukać” ucha np. przy pomocy dużej strzykawki. Jest to bardzo niebezpieczne i może nawet trwale uszkodzić wewnętrzny narząd słuchu.

Na czym polega leczenie?

Najważniejsze jest złagodzenie objawów, a więc stosowanie leków przeciwbólowych, leków przeciwhistaminowych i zmniejszających stan zapalny w obrębie jamy bębenkowej. W zdecydowanej większości przypadków nie ma konieczności sięgania po antybiotyk, choć jeśli lekarz laryngolog stwierdzi bakteryjne nadkażenie, to nie da się tego uniknąć.

Leczenie kataralnego zapalenia ucha zwykle trwa tydzień, w niektórych przypadkach 10 dni. Wiele zależy jednak od ewentualnego rozwoju przeziębienia i pojawienia się innych dolegliwości, jak np. zapalenie zatok przynosowych.

Choroby nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczona może przejść w groźne zapalenie ucha środkowego, jedną z przyczyn częściowej utraty słuchu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie