Dlaczego przyjmowanie suplementów diety trzeba skonsultować z lekarzem?

Mateusz Nowak
29.08.2018

Polska jest jednym z największych rynków suplementów diety w Europie. Spożycie tych produktów stale rośnie, a według ostatnich badań suplementy regularnie przyjmuje już ponad 70% dorosłych Polaków. Wiele osób robi to jednak bez żadnej kontroli lekarskiej, co może być potencjalnie bardzo niebezpieczne. Rozpoczęcie suplementacji każdorazowo należy skonsultować z lekarzem. Dlaczego? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Suplementy mogą być szkodliwe

I warto sobie z tego zdawać sprawę. Choć suplementy diety nie są lekami, to jednak zawierają różne substancje mające wpływ na gospodarkę witaminową i mineralną organizmu. Nadmiar niektórych mikroelementów może być bardziej szkodliwy niż niedobór. Na konsultację lekarską przed rozpoczęciem suplementacji obowiązkowo powinny się udać:

  • Kobiety spodziewające się dziecka lub planujące zajść w ciążę,
  • Kobiety karmiące,
  • Osoby przewlekle chore,
  • Osoby z zaplanowaną operacją lub po leczeniu operacyjnym.

Konieczna jest również konsultacja lekarska przed podaniem jakiegokolwiek suplementu dziecku. Specjalista oceni faktyczną potrzebę uzupełnienia niedoborów witaminowych i mineralnych młodego organizmu. Być może okaże się, że wystarczająca będzie tylko zmiana diety lub zwiększenie aktywności fizycznej.

Interakcja z lekami

Nie każdy wie, że popularne suplementy diety mogą osłabiać lub wzmacniać działanie niektórych leków, także tych przyjmowanych bez recepty. Dlatego osoby przyjmujące jakieś środki farmakologiczne, zwłaszcza na stałe, bezwzględnie powinny skonsultować pomysł rozpoczęcia suplementacji z lekarzem prowadzącym.

Lekarz sprawdzi, czy składniki suplementu nie wchodzą w interakcję z lekiem, co mogłoby stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Klasycznym przykładem jest tutaj dziurawiec. To niby niewinny suplement, który jednak znacząco osłabia skuteczność leków przeciwko wirusowi HIV.

Niepożądana reakcja organizmu w trakcie zabiegu

O przyjmowaniu suplementów diety należy koniecznie poinformować lekarza przed poddaniem się zabiegowi operacyjnemu. Liczy się każdy szczegół, ponieważ niektóre suplementy mogą wywoływać zupełnie nieprzewidywalną reakcję organizmu już na stole operacyjnym, np.: gwałtowny wzrost ciśnienia, obfite krwawienie czy zmianę rytmu serca. Dlatego z reguły zaleca się zaprzestanie suplementacji na około 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.

Przyjmowanie suplementów diety bez konsultacji z lekarzem jest igraniem ze swoim zdrowiem i skrajną nieodpowiedzialnością. Dotyczy to wszystkich produktów, także tych w 100% naturalnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie