Dokuczliwy suchy kaszel – jak się go pozbyć?

Marek Szydełko
13.12.2017

Suchy kaszel to taki, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Jest bardzo dokuczliwy, ponieważ ma tendencję nawrotową i skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Leczenie suchego kaszlu jest uzależnione od jego przyczyny, która wcale nie musi być taka oczywista.

Skąd się bierze suchy kaszel?

Każda postać kaszlu jest bezwarunkową reakcją obronną organizmu, który w ten sposób gwałtownie pozbywa się zagrażających drobnoustrojów. Dlatego najczęściej kaszlemy w stanach grypy i przeziębienia oraz różnego rodzaju infekcji płucnych i gardłowych. Przyczyna kaszlu suchego może być jednak zupełnie inna.

To ten rodzaj kaszlu, który stanowi sporą zagadkę dla medycyny. Lekarz pierwszego kontaktu nie zawsze rozpozna sygnały alarmowe świadczące o rozwoju choroby. Przyczyną suchego kaszlu może być chociażby nadwrażliwość na zimne lub gorące powietrze, niską lub wysoką wilgotność, a nawet niektóre składniki żywieniowe. To także objaw alergii, oddychania zanieczyszczonym powietrzem, palenia papierosów, stresu. Możliwości jest mnóstwo.

W skrajnych przypadkach suchy kaszel jest jednym z objawów rozwoju choroby nowotworowej. U niektórych pacjentów ma on również charakter nawykowy, co oznacza, że nie ma związku z jakąś konkretną przypadłością, a jest np. reakcją na silne przeżycie emocjonalne.

Leczenie

Po ustaleniu przyczyny suchego kaszlu, lekarz zaleci kurację mającą na celu jej usunięcie. Jeśli problem nie jest poważny, to z reguły pacjent ma przyjmować leki niwelujące odruch kaszlu, np. syropy na bazie kodeiny. Są one szczególnie zalecane, jeśli kaszel uniemożliwia zasypanie czy swobodne oddychanie.

W niektórych sytuacjach tłumienie kaszlu jest niezbędne, ponieważ ta gwałtowna reakcja organizmu może źle wpłynąć na proces leczenia np. po operacjach kardiologicznych czy okulistycznych.

Pojawienie się suchego kaszlu nie zawsze oznacza konieczność natychmiastowego stawienia się w gabinecie lekarskim. Jeśli jednak dolegliwość nie ustępuje przez 2-3 tygodnie, to najprawdopodobniej organizm zmaga się z jakimś problemem, który będzie wymagać leczenia.

Domowe sposoby na suchy kaszel

Jeśli suchy kaszel jest bardzo dokuczliwy, warto spróbować pozbyć się go przy pomocy sprawdzonych i bezpiecznych sposobów naszych babć. Najlepsze są napary i herbatki ziołowe, w tym z prawoślazu, tymianku czy podbiału. Każde z tych ziół ma właściwości wykrztuśne, co pozwala zamienić kaszel suchy w mokry i szybciej pozbyć się infekcji.

Warto wiedzieć

Na liście ziół zalecanych w leczeniu kaszlu suchego znajdują się także: porost islandzki, dziewanna, propolis. Podobne właściwości mają miód, siemię lniane czy syrop sosnowy.

Pamiętaj, że domowe sposoby na suchy kaszel są dobre przez kilka dni, maksymalnie tydzień. Jeśli po tym czasie dolegliwości nie ustąpią, należy zgłosić się do lekarza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie