Drętwieją Ci ręce? Nie lekceważ tego!

Krzysztof Jagielski
22.09.2017

Drętwienie rąk to dość powszechna przypadłość, która niekoniecznie musi być symptomem choroby. Jednak jeśli ten objaw się powtarza i ma charakter typowo nawrotowy, a w dodatku towarzyszą mu inne dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem. Sprawdź, o czym może świadczyć drętwienie rąk.

Banalne przyczyny

Najczęstszą przyczyną drętwienia rąk jest długotrwałe przebywanie w niewygodnej pozycji, np. podczas oglądania telewizji, pracy przy biurku czy nawet snu. Bywa także, że jest to klasyczny objaw stresu. Jeśli więc drętwienie pojawia się u Ciebie pod koniec dnia lub tuż po przebudzeniu, możesz podejrzewać wymienione czynniki.

Inne mniej poważne przyczyny drętwienia rąk to m.in. niedobory witaminy B6, magnezu, wapnia i potasu, które można uzupełnić kontrolowaną suplementacją. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie sięgać po suplementy bez konsultacji z lekarzem, bo to także może być przyczyną drętwienia kończyn górnych.

Przyczyny chorobowe

Nawracające drętwienie rąk może mieć związek z neuropatią, czyli zaburzeniem w przekazywaniu impulsów pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a kończynami i narządami. Neuropatię najczęściej wywołują inne choroby, jak cukrzyca, reumatyzm, nowotwory czy alkoholizm. Tutaj ważne jest jednak wystąpienie jeszcze jednego objawu, mianowicie braku siły w drętwiejącej ręce lub rękach.

Drętwienie może mieć także związek ze zwyrodnieniami kręgosłupa, jak chociażby dyskopatią. Zwykle jednak wcześniej pojawiają się inne objawy, które są konsekwencją np. wypadku czy urazu podczas uprawiania sportu.

Zespół cieśni nadgarstka – to kolejna choroba, której objawem może być właśnie drętwienie rąk. Wówczas towarzyszy mu jeszcze wyraźne mrowienie palców (szczególnie drugiego, trzeciego i czwartego) oraz powierzchni dłoni. Pojawiają się także problemy z chwytaniem i zaciskaniem pięści.

Najbardziej niepokojący objaw

Jeśli zauważysz u siebie drętwienie lewej ręki, któremu dodatkowo towarzyszy ból w klatce piersiowej, to jak najszybciej zgłoś się do szpitala lub – jeśli nie ma przy Tobie innej osoby – zadzwoń po karetkę. Jest to typowy symptom zawału serca. Zwykle pojawiają się wówczas duszności i uczucie niepokoju. Nie zwlekaj z wezwaniem pomocy – w każdej chwili możesz stracić przytomność!

Drętwienie jednej kończyny może natomiast oznaczać udar – wówczas pojawi się paraliż tej samej części ciała oraz zaburzenia mowy i widzenia, a także zawroty głowy. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej wezwać karetkę.

Drętwienie rąk może być zatem objawem bardzo poważnej choroby, ale nie zawsze tak jest – czasami przyczyna jest błaha. W każdym razie jeśli ta dolegliwość często nawraca, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie