Ekologiczne kosmetyki: co się kryje pod tym hasłem?

Mateusz Nowak
29.08.2018

Na rynku drogeryjnym coraz częściej pojawiają się specjalne serie kosmetyków przeznaczone dla fanek i fanów zdrowego stylu życia. Spotykamy się z różnymi nazwami, a najczęstsze z nich to: kosmetyki ekologiczne lub bio kosmetyki. Co to właściwie oznacza? Czym się różnią te kosmetyki od tych zwykłych? Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Eko, czyli bez chemii

Podstawową cechą kosmetyków ekologicznych jest to, że w ich składzie nie mogą się znaleźć żadne produkty chemiczne, czyli chociażby silikony czy oleje mineralne. Znajdziemy je natomiast w standardowych kosmetykach drogeryjnych, również tych z wysokiej półki cenowej.

Oczywiście nie jest tak, że wspomniane dodatki chemiczne zrujnują nam cerę. Nie brakuje natomiast osób, które są na nie uczulone lub mają tak wrażliwą skórę, że zwyczajnie nie powinny mieć z nimi żadnego kontaktu. Rozwój oferty bio kosmetyków jest więc dla nich prawdziwym błogosławieństwem.

Kosmetyki ekologiczne powstają wyłącznie z naturalnych surowców, które w dodatku nie zostały poddane agresywnym procesom przetwórczym. Dodatkowo surowce muszą pochodzić z ekologicznych upraw, co oznacza, że nie mogą mieć kontaktu z chemicznymi środkami ochrony czy syntetycznymi nawozami.

Rada

Bio kosmetyk najłatwiej odróżnić od tego zwykłego po długości składu. Jeśli widnieje tam tylko kilka pozycji i nie ma wśród nich takich elementów, jak chociażby SLS, to można w ciemno założyć, że produkt będzie bezpieczny dla wrażliwej skóry.

Uwaga na marketing!

Rosnąca popularność kosmetyków ekologicznych, a także generalnie zdrowego stylu życia, skutkuje tym, że producenci bardzo często próbują naginać fakty. W drogeriach można dziś kupić mnóstwo kosmetyków, które rzekomo są bio, ale w rzeczywistości bardzo im do tego daleko.

Producenci wykorzystują fakt, że wiele osób utożsamia ze sobą słowa „naturalny”, „ekologiczny” i „bio”, co nie zawsze się sprawdza. „Naturalny skład” może bowiem oznaczać, że do produkcji kosmetyku użyto rzeczywiście surowców roślinnych, ale jednocześnie nie zrezygnowano z substancji chemicznych.

Ekologiczne kosmetyki: cudowne remedium na wszystkie problemy?

To niestety nie jest takie proste. Owszem, ekologiczne kosmetyki są bardzo bezpieczne dla skóry, także wrażliwej, ale absolutnie nie można ich traktować w kategorii cudownych specyfików na wszelkie przypadłości dermatologiczne. Skuteczność wielu środków dostępnych na rynku jest co najmniej dyskusyjna.

Stosowanie ekologicznych kosmetyków na pewno można polecić osobom, które szukają środków do normalnej pielęgnacji, a jednocześnie chcą znacznie ograniczyć swój kontakt z produktami chemicznymi. Warto przy tym pamiętać, że tego typu kosmetyki nie radzą sobie z wieloma problemami skórnymi, które wymagają specjalistycznego leczenia lub interwencji kosmetologa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie