Gdy ból w krzyżu nie daje żyć

Antoni Kwapisz
15.09.2017

Zdecydowana większość dorosłych Polaków uskarża się na różne bóle kręgosłupa. Najbardziej powszechne są dolegliwości w odcinku krzyżowym. Doczekały się one wielu określeń, wśród których często pojawia się lumbago. Czym właściwie jest ta bolesna przypadłość? Jak ją leczyć? Jakie konsekwencje może przynieść jej zbagatelizowanie?

Lumbago nie daje żyć

Lumbago to ostry ból w części krzyżowej i lędźwiowej kręgosłupa, który pojawia się jakby znikąd i bardzo ogranicza aktywność człowieka. Po ataku lumbago nie można się swobodnie schylić, dźwigać ciężkich przedmiotów, wiele osób ma nawet problemy z chodzeniem czy siadaniem. W skrajnych przypadkach ból jest tak silny, że niezbędne jest podanie środków przeciwbólowych na receptę.

Atak lumbago może ustąpić po kilku godzinach, ale równie dobrze dopiero po kilku dniach. W tym czasie cierpiąca osoba nie potrafi normalnie funkcjonować, co często kończy się pójściem na zwolnienie lekarskie.

Warto wiedzieć

Na lumbago najbardziej narażone są osoby między 30. a 55. rokiem życia.

Przyczyny

W większości przypadków lumbago wywołują niewielkie i odwracalne schorzenia kręgosłupa, które wymagają jednak konsekwentnego leczenia polegającego na rehabilitacji. Czynnikiem ryzyka jest wyraźna nadwaga oraz otyłość, co powoduje napięcie mięśniowe i zmusza kręgosłup do większego wysiłku.

Najczęstszą przyczyną lumbago jest natomiast niehigieniczny tryb życia. Ta przypadłość  zwykle dotyka osoby spędzające wiele godzin przy biurku, bez robienia sobie przerw na gimnastykę. Ryzyko wystąpienia dolegliwości zwiększa także niska aktywność fizyczna, słaba dieta bazująca na cukrze i węglowodanach, spanie na nieodpowiednim materacu, źle dobrana poduszka, dźwiganie zbyt dużych ciężarów, stojący tryb pracy.

Leczenie lumbago

Wbrew różnym opiniom lumbago należy leczyć, a nie czekać, „aż samo przejdzie”. Bóle na pewno będą nawracać, co bezpośrednio przełoży się na spadek jakości życia i tym samym pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Pojawią się problemy ze snem, stres, a i tak niska aktywność zostanie dodatkowo ograniczona.

Leczenie bazuje na zabiegach fizjoterapeutycznych. W przypadku silnych dolegliwości zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pomocne są masaże, laseroterapia, magnetoterapia czy korzystanie z kriokomory.

Bardzo ważne jest także rozpoczęcie aktywności fizycznej, uprawianie sportu (ale niezbyt obciążającego kręgosłup). Czasami po konsultacji ortopedycznej zapada decyzja o konieczności noszenia specjalnego obuwia czy stabilizatora dolnego odcinka kręgosłupa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie