Jak dbać o kręgosłup? 5 kroków do pożegnania bólu

Bóle kręgosłupa, szczególnie odcinka lędźwiowego, to jedna z najczęstszych przypadłości zdrowotnych Polaków. Cierpi na nie ponad połowa naszego społeczeństwa i nie ma w tym żadnego przypadku. Siedzący tryb życia, brak ruchu, zła dieta, fatalne nawyki – to największe zbrodnie przeciwko własnemu kręgosłupowi. Na szczęście nawet przewlekłe schorzenia można leczyć, a przynajmniej złagodzić ich objawy. Pierwszym krokiem jest jednak zmiana swojego postępowania. Jak dbać o kręgosłup? Poznaj 5 najważniejszych zaleceń.

  1. Ruch, ruch i jeszcze raz ruch – siedzący tryb życia to zabójstwo dla kręgosłupa. Każdy, kto siedzi przed komputerem po 10-12 godzin dziennie, a po odejściu od monitora kładzie się na kanapie, prędzej czy później zacznie narzekać na bóle pleców i odcinka lędźwiowego. Kręgosłup potrzebuje wysiłku fizycznego, zupełnie jak mięśnie. Nie musisz się od razu forsować. Wystarczy np. godzinny spacer.
  2. Przerwy – jeśli Twoja praca wymaga wielogodzinnego siedzenia przed komputerem, to koniecznie znajdź czas na to, aby robić sobie przerwy. Na każdą godzinę pracy powinno przypaść minimum 5 minut odpoczynku. Nie chodzi tutaj jednak o wyjście na papierosa czy kawę. Wykorzystaj ten czas na zrobienie prostej gimnastyki – skłonów, przysiadów, wyrzutów. Możesz także zainwestować w zakup prostego rollera do masażu pleców.
  3. Wizyta u specjalisty – przewlekłe bóle kręgosłupa mogą być spowodowane poważną dyskopatią. Dlatego nie bagatelizuj takich objawów. Jeśli nic Ci nie pomaga, a jedynym ratunkiem jest sięgnięcie po tabletkę przeciwbólową, koniecznie udaj się do specjalisty: ortopedy lub fizjoterapeuty. Być może masz poważniejszy problem, który będzie wymagać nawet interwencji chirurgicznej.
  4. Zdrowa dieta – nie ma „specjalnej diety na kręgosłup”. Liczy się rozsądne odżywianie, a więc wykluczenie z jadłospisu słodyczy (cukier ma fatalny wpływ na układ kostny i powoduje tycie), tłustych potraw i przekąsek, które należy zastąpić owocami i warzywami, chudym mięsem (jest niezbędne dla zachowania zdrowia układu kostno-stawowego) i produktami bogatymi w witaminy D i B12, cynk, wapń, magnez i chrom. Zamiast kolejnej kawy wypij szklankę kefiru. Zamiast zajadać się czipsami wybierz np. chrupiące marchewki.
  5. Walka z nadwagą – ten punkt wieńczy wszystkie poprzednie, ponieważ właśnie nadwaga oraz siedzący tryb życia mają największy wpływ na plagę schorzeń kręgosłupa. Każdy dodatkowy kilogram powoduje, że układ kostny człowieka ma coraz trudniejsze zadanie i jest skazany na większy wysiłek. To nie pozostaje bez wpływu na kondycję kręgosłupa. Dlatego jeśli chcesz na poważnie zabrać się za walkę z bólami pleców i krzyża, zbij wagę, uprawiaj sport i zacznij się zdrowo odżywiać.

Schorzenia kręgosłupa są bardzo dokuczliwe i znacznie obniżają komfort życia. To wystarczający argument, aby przestać katować swój organizm i nareszcie o niego zadbać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

  • Gość

    Przyczyn bólu kręgosłupa może być wiele. Właściwie to ciężko mi rozpoznać przyczynę moich dolegliwości z plecami, ale zakładam, że to zmiana pracy na bardziej stresującą i siedzący tryb. Zastanawiam się już nad zasięgnięciem fachowej pomocy. Jestem z Poznia i dużo dobrego słyszałam o klinice ..... Na NFZ to pewnie się w tym roku nie doczekam…

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.