Jak leczyć grypę u dziecka?

Piotr Kowalczyk
03.04.2020

Grypa to poważna, ale jednocześnie bagatelizowana choroba. Powszechnie uważa się, że trzeba ją po prostu przeleżeć w łóżku. Problem zaczyna się w momencie, gdy na grypę zapada dziecko, które trudno jest przecież zatrzymać pod pierzyną. Zmartwieni rodzice nie mogą też znieść widoku rozpalonej, wyraźnie cierpiącej pociechy. Jak zatem leczyć grypę u dziecka, by jednocześnie mu ulżyć i zminimalizować ryzyko powikłań?

Zbijanie temperatury

To podstawa, ponieważ grypie u dziecka praktycznie zawsze towarzyszy bardzo wysoka temperatura, nawet grubo przekraczająca 39 stopni Celsjusza. Dziecko może mieć dreszcze, zimne poty, a nawet miewać omdlenia spowodowane gorączką. Ponieważ w takiej sytuacji konieczne jest podawanie mu leków przeciwgorączkowych co 4-6 godzin, należy stosować sprawdzoną metodę zmieniania substancji czynnej. Czyli: raz podajemy lek z ibuprofenem, następnie z paracetamolem.

Dodatkowo, jeśli gorączka jest bardzo trudna do zbicia, można stosować domowe sposoby, na przykład zimne okłady, kąpiele w chłodnej wodzie, napar z lipy.

Leki przeciwgrypowe

Przepisze je lekarz, który zdiagnozuje grypę u dziecka. Tutaj ważna rada: leków przeciwgrypowych czy generalnie przeciwwirusowych nigdy nie podajemy na własną rękę. Jeśli dziecko, poza gorączką, ma także inne objawy, jak kaszel, katar oraz ból mięśni, lekarz może przepisać dodatkowe środki farmakologiczne, na przykład o działaniu wykrztuśnym.

Istnieją również leki stricte przeznaczone do walki z grypą – chociażby oseltamiwir. Stosuje się je jednak wyłącznie u pacjentów z tzw. grupy wysokiego ryzyka, czyli cierpiących na poważne choroby przewlekłe, jak astma, mukowiscydoza czy wrodzone niedobory odporności. Celem jest wówczas zapobieżenie groźnym powikłaniom, jak zapalenie płuc.

Antybiotyk? Bez sensu!

Trzeba raz na zawsze zapamiętać: antybiotyk nie jest lekiem na grypę i jego podanie w niczym dziecku nie pomoże. Antybiotyki stosujemy wyłącznie w przypadku zakażenia o podłożu bakteryjnym. Nie ma zatem sensu „faszerować” dziecka tak obciążającym lekiem, który powoduje spustoszenie we florze bakteryjnej organizmu.

Nawadnianie i lekkostrawna dieta

W leczeniu grypy u dziecka bardzo ważne jest, aby stale zachęcać pociechę do przyjmowania płynów – zapobiega to bardzo groźnemu odwodnieniu organizmu. Dodatkowo należy pilnować, aby dziecko w miarę możliwości przyjmowało jakieś pokarmy, na przykład lekkostrawne sucharki czy wafle ryżowe.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie