Jak pielęgnować uszy po przekłuciu?

Antoni Kwapisz
21.01.2019

Przekłuwanie uszu to jeden z najbardziej pospolitych zabiegów kosmetycznych. Decydują się na niego przede wszystkim panie, często już w wieku nastoletnim. Niektórzy rodzice „fundują” taki zabieg nawet kilkuletnim córkom, co budzi spore kontrowersje. Bez względu na to, kiedy decydujemy się przekłuć uszy, warto wiedzieć, jak należy o nie dbać bezpośrednio po zabiegu. Kilka podstawowych zasad wymieniamy w naszym poradniku.

Podstawa to zaufanie specjalistce

Od razu przestrzegamy przed przekłuwaniem uszu na własną rękę. Było to standardowe rozwiązanie kilkadziesiąt lat temu, jednak dzisiaj, gdy w każdym mieście działa co najmniej kilkanaście gabinetów kosmetycznych, nie ma najmniejszego sensu, aby robić to samodzielnie.

Fachowa kosmetyczka nie tylko przeprowadzi zabieg w sterylnych warunkach, ale także odpowiednio zabezpieczy miejsce przekłucia. Służą do tego tzw. sztyfty, które są wykonane ze stali chirurgicznej (nieuczulającej). Przyspieszają one proces gojenia się ran, a ich usunięcie następuje zwykle po 2-4 tygodniach od zabiegu.

Uwaga!

Zapomnij o „babcinych” metodach przekłuwania uszu, np. przy pomocy rozżarzonego druciku. To gotowy przepis na to, aby później męczyć się z problematycznym gojeniem ran.

Higiena

Jest absolutnie najważniejsza. Rany po przekłuciu mogą się goić nawet 6 tygodni. W tym czasie staraj się nie dotykać tych miejsc, a jeśli musisz, to wcześniej dokładnie umyj ręce. Kosmetyczka z pewnością poradzi Ci, aby co najmniej dwa razy dziennie przemywać rany i ich okolice specjalnym płynem dezynfekującym. Same sztyfty należy natomiast regularnie obracać wokół własnej osi.

Pamiętaj, że opuchlizna w miejscu przekłucia jest zupełnie normalna i nie należy się tym przejmować. Jeśli jednak wystąpi ona krótko po zmianie sztyftów na docelową biżuterię, to możesz zacząć podejrzewać reakcję uczuleniową. W takiej sytuacji zalecamy zmianę kolczyków na takie wykonane ze srebra, które ma właściwości antybakteryjne. O ile oczywiście nie masz uczulenia na srebro, co także się zdarza.

Czy warto zainwestować w kolczyki lecznicze?

Tutaj zdania są podzielone. Jedni w ogóle nie wierzą w ich działanie, inni natomiast zalecają, aby używać ich przez kilka tygodni po przekłuciu uszu. Kolczyki lecznicze najczęściej są wykonane ze stali chirurgicznej, która nie uczula i przyspiesza gojenie się ran. Jeśli design biżuterii Ci odpowiada, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w takie kolczyki.

Docelowo jednak eksperymentuj z biżuterią wykonaną z różnych metali (w tym złotą), aby upewnić się, czy przypadkiem nie masz uczulenia na któryś z nich.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie