Jak poradzić sobie z grypą?

Marek Szydełko
19.03.2018

Grypa jest to zakaźna choroba, która przenoszona jest drogą kropelkową. Wywołuje ją jeden z trzech typów wirusów. Czasami mylimy ją z przeziębieniem, którego objawy nie są jednak zazwyczaj aż tak gwałtowne, jak objawy towarzyszące grypie.

Grypa rozwija się w naszym organizmie dość szybko. Jej pierwsze objawy to poczucie ogólnego osłabienia, ból głowy oraz mięśni. Szybko też wzrasta temperatura naszego ciała. Gorączce towarzyszą dreszcze oraz nadmierne pocenie. W ten sposób organizm chce obniżyć swoją temperaturę. Innymi typowymi objawami dla grypy są ból gardła, katar oraz często również brak apetytu.

Ważne jest, aby przede wszystkim zapobiegać zachorowaniu na grypę. Pamiętajmy więc przez cały rok o zdrowej diecie, bogatej w owoce i warzywa, a także o tym, aby dbać o naszą odporność dzięki aktywności na świeżym powietrzu. W okresie zwiększonego ryzyka zachorowalności na grypę powinniśmy także unikać dużych skupisk ludzi. Przez cały rok możemy również suplementować witaminy i minerały poprzez zażywanie środków dostępnych w aptekach bez recepty. Nie mogą one oczywiście zastąpić nam zbilansowanej prawidłowo diety.

Jeśli już jednak zachorujemy, powinniśmy pozostać przez parę dni w łóżku. Bardzo ważne jest, aby w okresie choroby wygrzać organizm. Jednocześnie nie zapominajmy aby podczas wzmożonej potliwości uzupełniać płyny. Nie można doprowadzić do odwodnienia organizmu. Jakie jednak leki na grypę zastosować? W początkowym okresie choroby możemy spróbować zastosować leki na grypę bez recepty, takie jak różnego rodzaju środki obniżające gorączkę, tabletki na ból gardła, czy też aerozole do nosa. Należy pamiętać, że temperatura sięgająca 41 stopni powinna zostać bezwzględnie obniżona. Jeśli jednak domowe sposoby na zwalczenie choroby nie działają, musimy udać się do lekarza. Przepisze on nam odpowiednie leki na grypę. Być może konieczne będzie zastosowanie antybiotyku.
Pamiętajmy, aby nie lekceważyć objawów grypy. Niedoleczona może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, takich jak na przykład zapalenie opon mózgowych, czy zapalenie mięśnia sercowego.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie