Jak wybielić zęby? Popularne metody

Mateusz Nowak
24.09.2020

Białe, zdrowe i naturalne zęby to ozdoba każdego uśmiechu. Większość z nas może o tym jednak tylko pomarzyć. Picie kawy i herbaty, palenie papierosów, picie czerwonego wina, dieta mięsna – wszystko to powoduje, że nasze zęby stopniowo stają się żółtawe i zachodzą kamieniem nazębnym. Jest to nie tylko problem estetyczny, ale także czynnik ryzyka rozwoju próchnicy. Zęby na szczęście można wybielić – istnieje na to kilka sposobów. Te najpopularniejsze opisujemy w naszym poradniku.

Pasty wybielające

Ich zaletą jest przede wszystkim niska cena, co jednak powinno też dać do myślenia tym, którzy liczą na spektakularne efekty. Na pewno się ich nie doczekasz. Pasty wybielające mogą pomóc, ale różnica nie będzie wielka. Należy je stosować przez około 2-4 tygodnie, a następnie wrócić do zwykłej pasty – te wybielające są bardzo agresywne i mogą szkodzić szkliwu. Koszt takiej pasty to około 20 złotych za tubkę.

Mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego

Jest to bardzo popularny, wcale nie tak drogi zabieg, który przynosi bardzo dobre efekty. Mechaniczne usunięcie kamienia nazębnego praktycznie od razu poprawia koloryt zębów, przywracając im naturalną, choć nieco złamaną biel. Zabieg należy regularnie powtarzać. Nie jest bolesny, natomiast może być dość nieprzyjemny dla wrażliwych osób. Koszt zabiegu waha się od 400 do 500 złotych, w zależności od gabinetu stomatologicznego.

Wybielanie przy pomocy lampy

Ten zabieg można polecić w ciemno wszystkim osobom, które oczekują natychmiastowego i spektakularnego efektu. Wybielanie przy pomocy lampy jest fajnym rozwiązaniem na przykład przed planowanym wyjściem, ważnym wystąpieniem, uroczystością rodzinną, ślubem etc. Efekty zabiegu są widoczne gołym okiem, choć należy go powtórzyć 1-2 razy. Jest całkowicie bezbolesny. Koszt? Niestety dość wysoki, bo waha się od około 1000 do 2000 złotych, w zależności od liczby zębów.

Nakładka na zęby

Stomatolog-protetyk może zaproponować również wykonanie specjalnej nakładki (idealnie dopasowanej do zębów pacjenta), która zawiera żel wybielający. Taką nakładkę nosi się przez minimum 2 godziny dziennie lub 4 godziny w nocy. Kuracja trwa około 4 tygodni i przynosi bardzo dobre rezultaty. Koszt nakładki to od 500 do około 1000 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie