Jakimi metodami można leczyć hemoroidy?

Remigisz Szulc
26.01.2016

Choroba hemoroidalna to stan, kiedy znajdujące się w organizmie każdego człowieka guzki krwawnicze, odpowiadające za szczelność kanału odbytu, są zbyt rozciągnięte, wypełniają się za dużą ilością krwi i nie opróżniają się w całości. Wówczas dochodzi do bólu, pieczenia oraz niewielkiego krwawienia z okolic odbytu. Do metod leczenia hemoroidów zalicza się terapię farmakologiczną, mało inwazyjne zabiegi nieoperacyjne oraz zabiegi chirurgiczne. Ich dobór zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz zaleceń lekarza.

Hemoroidy – inaczej guzki krwawnicze – uszczelniają kanał odbytu oraz pomagają panować nad oddawaniem stolca i gazów. W momencie, gdy pojawia się impuls nerwowy odczuwany jako parcie, guzki opróżniają się z krwi. Jeżeli są one rozciągnięte, wypełniają się zbyt dużą ilością krwi oraz nie usuwają jej w całości, dochodzi do stanu zapalnego, objawiającego się świądem, bólem oraz niewielkim krwawieniem podczas wypróżniania. Wówczas mówi się o chorobie hemoroidalnej. Według statystyk, w Polsce cierpi na nią około 50% osób po 50. roku życia. – Objawy choroby nasilają się z wiekiem, ale są oczywiście grupy ryzyka, u których występuje ona częściej i wcześniej. Związane jest to głównie z trybem życia, który powoduje wystąpienie czynników ryzyka. Czynniki ryzyka to mało ruchu i nadmierny wysiłek fizyczny oraz wszelkie stany, które przeciążają układ żylny, czyli zaparcia, ciąża i otyłość – powiedział portalowi biomedical.pl chirurg Marek Woźniak z Scanmed Multimedis. 

Metody leczenia hemoroidów

Wyróżnia się trzy grupy metod leczenia hemoroidów: farmakologiczne, mało inwazyjne metody nieoperacyjne oraz zabiegi chirurgiczne. Metody farmakologiczne polegają na miejscowym stosowaniu zaleconych przez lekarza maści lub czopków, które wykazują działanie przeciwzapalne, zmniejszają świąd, ból i obrzęki. Często zawierają one w swoim składzie naturalne substancje, takie jak wyciąg z kasztanowca, topoli lub nagietka. Dodatkowo, pacjentowi niekiedy poleca się przyjmowanie doustnych tabletek oraz wykonywanie nasiadówek z ziołami (np. rumiankiem) lub korą dębu. Leczenie farmakologiczne jest stosowane we wczesnym stadium choroby albo jako terapia uzupełniająca dla metod nieoperacyjnych i chirurgicznych.

Mało inwazyjne leczenie hemoroidów metodami nieoperacyjnymi obejmuje szereg zabiegów, które mają na celu zapobieganie wypadaniu guzków, zaburzeniom przepływu krwi oraz obrzękom. Jednym z najczęstszych jest skleroterapia, polegająca na wykonaniu w okolicach guzka zastrzyków, które prowadzą do skrzepnięcia jego ścianek. Guzek staje się niedotleniony i z biegiem czasu samoistnie odpada. Innym popularnym zabiegiem jest tzw. metoda Barrona, która obejmuje założenie wokół podstawy guzka ciasnych, gumowych podwiązek – powoduje to zahamowanie jego ukrwienia, martwicę oraz wypadnięcie. Kolejny sposób na mało inwazyjne usunięcie hemoroidów to fotokoagulacja z wykorzystaniem lamp halogenowych emitujących podczerwień. Światło przenika do błony śluzowej, niszczy przerośnięte tkanki, a pod guzkiem powstaje blizna, odcinająca mu dostęp do krwi i substancji odżywczych, co prowadzi do jego obumarcia i odpadnięcia. Jeśli hemoroidom towarzyszy wypadanie błony śluzowej odbytnicy, pacjentom poleca się tzw. metodę Longo z użyciem instrumentu zwanego staplerem. Za jego pomocą wycina się pas błony śluzowej odbytnicy nad guzkami i automatycznie zszywa to miejsce.

W przypadku bardzo licznych, bolesnych oraz mocno krwawiących hemoroidów, co stanowi nawet 10% całości zachorowań, konieczne może okazać się przeprowadzenie klasycznego zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Lekarze usuwają hemoroidy odbytu za pomocą kilku metod, wśród których najpopularniejsza jest otwarta hemoroidektomia metodą Milligana (polega na wycięciu zmian i podwiązaniu naczyń doprowadzających guzków) oraz metoda Fergusona (w trakcie zabiegu również wycina się hemoroidy oraz szczelnie zszywa błonę śluzową kanału odbytu, polecana jest zwłaszcza w przypadku mocnego krwawienia). Rekonwalescencja po zabiegach chirurgicznych trwa kilka tygodni, w trakcie których pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zazwyczaj wymagają one także kilkudniowej hospitalizacji.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie