Jelitówka – jakie są jej objawy? Jak leczyć?

Marek Szydełko
02.01.2017

Jelitówka to popularna nazwa dla grypy jelitowej – jednej z najczęstszych przypadłości u małych dzieci, ale także dorosłych. Nie jest to choroba zagrażająca życiu, ale tylko pod warunkiem, że zostanie w porę zdiagnozowana, a chory będzie stosować się do zaleceń lekarza. Sprawdź, jakie są klasyczne objawy grypy jelitowej i jak ją skutecznie leczyć.

Objawy jelitówki

Grypa jelitowa daje bardzo czytelne objawy, które trudno jest przegapić, a tym bardziej zbagatelizować. Wśród nich wyróżniamy przede wszystkim:

  • Utrzymującą się przez 2-3 dni biegunkę – ma ona wodnistą postać, jest bardzo męcząca, zmusza do odwiedzania toalety kilka lub kilkanaście razy dziennie. W skrajnych przypadkach biegunka może się utrzymać nawet tydzień.
  • Wymioty – którym towarzyszy przejmujące uczucie nudności. Wymioty mogą się utrzymywać przez kilka dni i to niezależnie od biegunki.
  • Wysoka gorączka – dochodząca nawet do 39 stopni u dorosłych i do 39,5 stopnia u dzieci. Mogą pojawiać się dreszcze i zimne poty.

Efektem tych objawów jest ogólne i skrajne wyczerpanie organizmu. Osoba chora nie może podnieść się z łóżka, nie docierają do niej słowa innych, ma trudności z utrzymaniem kubka z herbatą.

Czy grypę jelitową można leczyć?

Nie ma niestety lekarstwa na tę przypadłość – jelitówkę trzeba po prostu przeżyć. Jednak nie oznacza to wcale, że należy bagatelizować wspomniane objawy. Bardzo ważne jest uzupełnianie płynów – w przeciwnym razie chory błyskawicznie się odwodni, co stanowi już bezpośrednie zagrożenie dla jego zdrowia.

Dieta powinna być lekkostrawna. Dobrze sprawdzają się dziecięce kleiki, kaszki, kisiele z herbatnikami. Należy odstawić kawę i czarną herbatę, nie pić słodzonych i gazowanych napojów. Gorączkę można zbijać popularnymi lekami pamiętając jednak, że dzieciom do 12. roku życia nie wolno podawać aspiryny.

Ważne!

Osoba chora na grypę jelitową powinna korzystać z osobnych przyborów higienicznych. Należy ograniczyć jej kontakt z innymi domownikami, ponieważ wirus łatwo się przenosi i w krótkim czasie może wywołać chorobę u kolejnych osób.

Dokuczliwe objawy grypy jelitowej powinny ustąpić po około 4-5 dniach, maksymalnie po tygodniu. Jeśli to nie nastąpi, należy zgłosić się do lekarza, który zleci badania krwi. Być może problemem jest poważniejszy i doszło do zakażenia układu pokarmowego groźną bakterią.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie