Jodyna: podstawowe wyposażenie domowej apteczki

Andrzej Winnicki
03.04.2020

Jodyna to powszechnie dostępny produkt, który ma bardzo szerokie zastosowanie w łagodzeniu różnych dolegliwości i urazów. Niegdyś można ją było znaleźć w praktycznie każdym domu. Obecnie coraz częściej zastępuje się ją nowocześniejszymi specyfikami. Trzeba natomiast wiedzieć, że właściwości jodyny pozostały niezmienne, a w dodatku jest ona tania i oferowana w każdej aptece. Sprawdź, dlaczego więc warto mieć ją na podorędziu.

Czym właściwie jest jodyna?

Niby proste pytanie, ale okazuje się, że mało kto zna na nie odpowiedź. Otóż jodyna to 3-procentowy roztwór jodu w alkoholu etylowym o stężeniu 90% i z 1-procentowym dodatkiem jodku potasu (środek stabilizujący). Z tej prostej mieszaniny powstaje płyn o charakterystycznym, brunatnym zabarwieniu.

Jodyna ma bardzo cenne właściwości odkażające. Niszczy najpowszechniejsze patogeny zagrażające człowiekowi, w tym bakterie, wirusy, grzyby. Jest powszechnie stosowana w dermatologii, najczęściej jako środek na grzybicę oraz trądzik.

Jodynę zawsze stosujemy zewnętrznie, czyli na skórę, ewentualnie na błony śluzowe. Ciekawostką jest fakt, że jeszcze kilkanaście lat temu środek ten był standardowo stosowany nawet w renomowanych gabinetach kosmetycznych. Obecnie wyparły go inne specyfiki, co nie zmienia faktu, że jodyna nadal może być z powodzeniem stosowana w celu dokładnego oczyszczenia np. cery przed wykonaniem jakiegoś zabiegu upiększającego.

Ważne!

Jodyny nie wolno stosować u dzieci poniżej 3. roku życia, a także u osób chorujących na gruźlicę, choroby układu sercowo-naczyniowego, nadwrażliwych na jod i chorujących na tarczycę.

Zastosowanie jodyny

Jodyna, z uwagi na swoje wybitne wręcz właściwości oczyszczające i bakteriobójcze, jest stosowana głównie w przypadkach, gdy konieczne jest zabezpieczenie rany przed wnikaniem w nią patogenów. Jodyną przemywa się więc otarcia naskórka, otwarte rany, rany pooperacyjne, różnego rodzaju skaleczenia. Warto podkreślić, że jest to znacznie skuteczniejszy, a przy tym bezpieczniejszy środek dezynfekujący niż chociażby popularna woda utleniona.

Ponadto jodynę można stosować na:

  • Zapalenie gardła i migdałków – wówczas wykonuje się płukanki z jodyną rozrobioną w wodzie.
  • Grzybicę – jodyna doskonale sprawdza się w leczeniu tej nieprzyjemnej choroby z uwagi na swoje właściwości aseptyczne.

Dodatkowo wspomnijmy, że jodyny można użyć do odkażenia wody, gdy np. jesteśmy zmuszeni napić się z niepewnego źródła (chociażby w tropikach). Wystarczy dodać 2-3 krople jodyny na każdy litr wody, aby móc spożyć taki płyn bez większych obaw o swoje zdrowie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie