Katar – dlaczego tak nam dokucza i jak skutecznie go wyleczyć?

Mateusz Nowak
31.01.2016

Gdybyśmy mieli sporządzić ranking najbardziej irytujących i dokuczliwych przypadłości zdrowotnych, to katar z pewnością znalazłby się w ścisłej czołówce. Nikt go nie lubi, bo uczucie zatkanego nosa jest niezwykle drażniące, a wyciekająca z nosa w ogromnych ilościach wydzielina potrafi doprowadzić pechowca do szału. Walka z katarem jest trudna i wymaga stosowania różnych preparatów. Może być jednak skuteczna.

Dlaczego powstaje katar?

Katar, czyli zwiększona produkcja wydzieliny, jest reakcją obronną organizmu na infekcję. Warto wiedzieć, że nos stanowi naturalny filtr dla mózgu, serca i innych narządów. Gdy ten filtr się przytyka, oznacza to, że z naszym zdrowiem dzieje się coś złego.

Katar najczęściej towarzyszy przeziębieniu. Najpierw wskutek podwyższonej temperatury przesusza się śluzówka nosa, co powoduje kichanie. Następnie rozszerzają się naczynia krwionośne, co powoduje uczucie zatkania nosa. Ostatnim etapem jest drażnienie gruczołów śluzowych, które zostają zmuszone do nadprodukcji śluzu – popularnego kataru.

Ów śluz na początku jest wodnisty, a z czasem gęstnieje do postaci ropnej. Po kilku dniach sytuacja powinna wrócić do normy, ale nasz organizm może potrzebować przy tym wsparcia.

Jak leczyć katar?

Leczenie kataru polega wyłącznie na łagodzeniu jego objawów. Najgorsze jest oczywiście uczucie zatkanego nosa, dlatego sięgamy tu po krople na bazie dwóch najpopularniejszych substancji zwężających naczynia krwionośne: oksymetazoliny i ksylometazoliny. Ich działanie jest bardzo szybkie, a do tego przedłużone, dlatego swobodnym oddychaniem przez nos możemy się cieszyć nawet kilka godzin.

Oczywiście stosowanie kropli działa bardzo drażniąco na śluzówkę nosa, która dodatkowo się wysusza. Warto zatem sięgać po środki nawilżające, a najlepsza będzie zwykła woda morska. Stosujemy ją także poza okresami kataru, szczególnie zimą, gdy narzekamy na wysuszone powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach.

Ważne!

Kropli do nosa nie wolno stosować dłużej niż jest to podane w ulotce lub zalecił lekarz. Przewlekłe stosowanie kropli powoduje niszczenie śluzówki, co może się nawet przyczynić do stanu zapalnego.

Co z domowymi sposobami?

Te są jak najbardziej polecane, o ile bazują na naturalnych składnikach. W nieżycie nosa pomocne jest dostarczanie organizmowi dużych porcji witaminy C – pod postacią chociażby cytryny, soku z borówek i jagód czy czarnego bzu. Starym, babcinym sposobem jest także smarowanie okolic dziurek nosowych maścią rumiankową – nie tylko pomoże ona w oddychaniu, ale także nawilży wysuszoną i podrażnioną skórę.

Świetnym pomysłem na walkę z katarem domowymi sposobami jest również wykonywanie inhalacji. Gotujemy wodę, wlewamy do niej kilka kropli olejku np. z drzewa herbacianego czy lawendy, pochylamy się nad garnkiem lub miską i przykrywamy głowę ręcznikiem. Inhalacja powinna trwać przynajmniej 10-15 minut. Efekt jest murowany, a będzie nim nawilżenie śluzówki i odetkanie nosa.

Stare powiedzenie głosi, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony 7 dni. Coś w tym jest, ale to wcale nie oznacza, że nie mamy sięgać po skuteczne i sprawdzone metody walki z katarem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie