Katar żołądka: co to za przypadłość?

Maciej Piwowski
06.08.2020

Katar żołądka jest potocznym określeniem na zapalenie błony śluzowej żołądka. Można się również spotkać z nazwą „nieżyt żołądka”. Niezależnie od nomenklatury chodzi tutaj dokładnie o to samo, a więc o bardzo nieprzyjemną dolegliwość, która może być spowodowana różnymi czynnikami. Zbagatelizowanie kataru żołądka, co też jest powszechne w naszym społeczeństwie, grozi poważnymi konsekwencjami, włącznie z wystąpieniem krwawienia oraz owrzodzenia.

Czym jest katar żołądka?

Katar żołądka, czyli ostre zapalanie tego organu, najczęściej jest wywołane infekcją lub nadmiarem kwasu acetylosalicylowego – to częsty problem u osób nadużywających aspiryny. Spośród innych prawdopodobnych przyczyn można wymienić chociażby alergie pokarmowe, niewydolność nerek lub wątroby, przewlekły stres czy nadużywanie alkoholu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. U niektórych osób zapalenie błony śluzowej żołądka powoduje bakteria Helicobacter pylori.

Objawy kataru żołądka

Do typowych objawów tej dolegliwości możemy zaliczyć przede wszystkim:

  • Ból w nadbrzuszu
  • Uczucie pełności żołądka
  • Mdłości
  • Wymioty
  • Nawracająca zgaga
  • W rzadszych przypadkach pojawia się krwawienie z układu pokarmowego

Objawy te mogą występować sporadycznie i przewlekle lub pojawić się nagle – wówczas mamy do czynienia z ostrym zapaleniem śluzówki żołądka.

Katar żołądka jest dość powszechnym problemem, a fundamentalne znaczenie w jego leczeniu ma wczesne rozpoznanie. Daje ono nawet 90 procent szans na pełne wyleczenie. Z kolei bagatelizowane zapalenie śluzówki żołądka zwiększa ryzyko raka tego organu aż o 20 procent.

Diagnostyka

Z opisanymi objawami warto się jak najszybciej zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który następnie skieruje pacjenta na gastroskopię. Jest to nieprzyjemne badanie, które jednak pozwala ustalić źródło problemu i szybko zdiagnozować katar żołądka. Czasami zleca się również badanie soku żołądkowego oraz wykonuje RTG żołądka.

Przebieg leczenia jest uzależniony od przyczyny problemu. W każdym przypadku pacjent musi zmienić dietę na taką, która jest łagodna dla żołądka. Powinien całkowicie odstawić alkohol oraz papierosy oraz unikać gazowanych napojów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie