Klinika lecznia boreliozy

Mariusz Siwko
03.07.2017

Późno wykryta i nieleczona borelioza może stać się przyczyną groźnych dla ludzkiego życia dolegliwości. Dlatego - zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim - warto zainteresować się tematyką chorób odkleszczowych, ich objawów i leczenia.

W jaki sposób można zachorować na boreliozę?

Borelioza - znana również, jako choroba z Lyme czy krętkowica kleszczowa - jest przypadłością przenoszoną przez kleszcze, wydalające wraz ze swoją śliną i wymiocinami bakterie zaliczane do krętków z rodzaju Borrelia burgdorferi, Borrelia afzelii i Borrelia garinii. Kiedy Borellia przeniknie do ludzkich komórek, może powodować zmiany skórne, dolegliwości stawowe, a nawet neurologiczne. Dobrze jest jednak wiedzieć, że nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy i że ukąszenie pasożyta wcale nie musi skończyć się groźnymi powikłaniami. Tylko co trzeci pajęczak może nas zarazić tą chorobą. Kleszcze największą aktywnością wykazują się w maju, czerwcu, we wrześniu i w październiku. Na swoje ofiary czyhają zwłaszcza w trawnikach i niskich krzakach, od rana do południa i od około godziny 16:00, aż do zmierzchu. Warto stosować preparaty odstraszające pasożyty i - w miarę możliwości - nosić długie nogawki, długi rękaw, pełne buty oraz nakrycie głowy. Po powrocie do domu warto uważnie oglądać całe ciało, szczególną uwagę zwracając na dobrze ukrwione miejsca, takie, jak chociażby zgięcia pod kolanami i w łokciach, pachwiny, pachy, szyję, głowę, a także miejsca za uszami. Jeśli zauważymy na swoim ciele kleszcza, natychmiast powinniśmy się go pozbyć - za pomocą kleszczołapek dostępnych w aptekach i sklepach zoologicznych lub pęsety kosmetycznej z wąskimi końcami.

Objawy boreliozy

Usuniętego kleszcza warto poddać badaniom genetycznym w specjalistycznym laboratorium. Tylko dzięki temu dowiemy się, czy pasożyt, który znalazł się w naszym ciele, był nosicielem boreliozy. Pierwsze objawy pojawiają się już w przeciągu 1-3 tygodni od ukąszenia przez pajęczaka. Ta groźna choroba odkleszczowa tylko u 30 procent osób objawia się rumieniem wędrującym, czyli widocznym, lekko wypukłym, ciepłym i bolesnym przy dotykaniu, jaśniejszym od środka, zaczerwienieniem, które co jakiś czas przenosi się na inną część naszego ciała. Dodatkowo - albo zamiast rumienia wędrującego - mogą pojawić się objawy przypominające grypę, a więc ból gardła, gorączka, dreszcze, ból stawów, ból głowy. Prócz tego u chorego można zaobserwować tiki mięśni (w tym paraliż mięśnia twarzy), zawroty głowy, sztywność stawów, problemy z mówieniem i orientacją przestrzenną, a także podwójne widzenie. Jeśli nie zorientujemy się zbyt szybko, że mogliśmy zostać zarażeni boreliozą i nie zwrócimy się do lekarza po antybiotyki, choroba może przejść w fazę rozsianą i powodować objawy wtórne, takie, jak zaburzenia kardiologiczne, neurologiczne, zapalenie stawów, opon mózgowych oraz zmiany skórne.

Leczenie boreliozy

Wczesne zdiagnozowanie boreliozy i jak najszybsze wdrożenie leczenia to w zasadzie połowa sukcesu. Zwykle, w przypadku tej choroby odkleszczowej, stosuje się leczenie antybiotykami, choć w grę wchodzą również alternatywne metody. W jednych przypadkach boreliozę leczy się kilka tygodni, w innych kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Nieleczona choroba z Lyme potrafi doprowadzić nie tylko do poważnych powikłań, ale nawet do śmierci. Jeśli zatem zauważymy u siebie kleszcza i usuniemy go, powinniśmy przekazać pasożyta do badania DNA. Gdy okaże się, że był nosicielem boreliozy, czym prędzej zgłośmy się do profesjonalnej kliniki Centrum Leczenia Boreliozy i Chorób Odkleszczowych Blumed, dzięki której leczenie boreliozy będzie o wiele szybsze i łatwiejsze. Pełna oferta usług świadczonych przez klinikę dostępna jest na stronie www.leczenie-boreliozy.pl.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie