Kolka nerkowa: objawy i postępowanie

Jerzy Biernacki
22.01.2021

Kolka nerkowa jest typowym objawem kamicy nerwowej. Mówimy tutaj o przypadłości, która sprawia jeden z najsilniejszych bólów, jakich może doświadczyć człowiek. Napad kolki nerkowej uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a do tego jest bardzo trudny do załagodzenia. Jakie są objawy kolki nerkowej? Co należy zrobić, gdy już się to przytrafi? Czy można jakoś zapobiec kolejnym napadom?

Objawy kolki nerkowej

Napad kolki nerkowej jest właściwie niemożliwy do przeoczenia. Od razu pojawia się bardzo silny, ostry ból umiejscowiony w odcinku lędźwiowym. Można to więc pomylić z atakiem rwy kulszowej, jednak przy kolce charakterystyczne jest promieniowanie bólu w kierunku pęcherza i cewki moczowej, a także zewnętrznej strony uda.

Dodatkowymi objawami towarzyszącymi atakowi kolki nerkowej są:

  • Parcie na mocz, któremu towarzyszy silny ból
  • Częstomocz
  • Nudności
  • Wymioty
  • Wzdęty brzuch

W rzadszych przypadkach napad kolki nerwowej powoduje gorączkę oraz znaczny wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Co robić?

Napad kolki nerwowej spada na nieszczęśnika niczym grom z jasnego nieba. Ból jest tak silny, że trudno jest się nawet poruszać. Najlepiej będzie więc od razu się położyć i przyjąć sporą dawkę środków przeciwbólowych – pamiętajmy, że te dostępne bez recepty są zbyt słabe, aby całkowicie zlikwidować ból przy kolce nerkowej. Niezłym pomysłem będzie również przyjęcie środków rozkurczowych. Do okolicy lędźwiowej przykładamy natomiast termofor z zimną lub gorącą wodą, w zależności od tego, co przynosi większą ulgę.

Gdy ból stanie się już znośny, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który zleci badanie moczu oraz badanie RTG układu moczowego. Pozwoli to stwierdzić, jak duży jest kamień nerkowy i podjąć decyzję odnośnie do przebiegu dalszego leczenia. Zwykle pacjent musi sam wydalić kamień, co niestety jest bardzo bolesne. Jeśli samoczynne wydalenie nie wchodzi w grę, pacjent jest kierowany na operację.

Zapobieganie kolce nerkowej

Najważniejsze jest stosowanie diety zalecanej przy kamicy nerkowej, a więc przede wszystkim ograniczenie lub wykluczenie z soli, produktów bogatych w fosforany i szczawianów. Dodatkowo pacjent powinien pić duże ilości wody – minimum 2 litry dziennie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie