Masz biegunkę? Sprawdź, co jeść, aby sobie nie zaszkodzić!

Mateusz Nowak
14.08.2018

Biegunka to bardzo dokuczliwa przypadłość, która często jest efektem zjedzenia nieświeżego produktu czyli zatrucia pokarmowego. Rozwolnienie bywa również objawem znacznie poważniejszych schorzeń, dlatego jeśli utrzymuje się przez kilka dni, trzeba to skonsultować z lekarzem. Bieżące łagodzenie biegunki polega na przyjmowaniu leków hamujących, a także stosowaniu odpowiedniej diety. Co zatem jeść podczas przechodzenia biegunki? Dowiesz się z naszego poradnika.

Jak najmniej błonnika!

Podstawą przy biegunce jest ścisłe przestrzeganie lekkostrawnej diety. Co to właściwie oznacza? Chodzi o to, aby nie jeść produktów zawierających dużo błonnika. Wykluczone jest więc spożywanie np. musli czy innych produktów zbożowych, a także niektórych owoców (np. winogrona, śliwki) i warzyw (brukselka, kukurydza, len).

W czasie biegunki należy również zwiększyć częstotliwość posiłków, jednocześnie zmniejszając ich porcje. Optymalnie będzie jeść co 2-3 godziny. Dzięki temu układ pokarmowy nie będzie aż tak obciążony, a osoba zmagająca się z rozwolnieniem nie będzie wiecznie głodna.

Dużo płynów!

Nie wszyscy wiedzą, że częste oddawanie stolca sprzyja szybkiej utracie płynów. Wszystko przez to, że kał przechodzi przez okrężnicę w nienaturalnym tempie, w efekcie czego organizm nie może wchłonąć odpowiedniej ilości wody. To z kolei prowadzi do odwodnienia i drastycznego spadku poziomu elektrolitów.

Przy biegunce zaleca się picie dużych ilości wody – minimum to 2 litry na dobę, ale w okresie upałów dawkę tę warto zwiększyć nawet dwukrotnie. Dodatkowo należy spożywać jak najwięcej płynnych pokarmów. Świetne są chociażby naturalne jogurty (zawarte w nich bakterie wzbogacają florę jelitową) oraz niektóre soki owocowe, zwłaszcza z czarnej porzeczki.

Wskazane składniki diety biegunkowej

Na szczycie listy pożądanych produktów znajdują się lekkostrawne warzywa, przede wszystkim marchewka i ziemniaki. Do diety warto także włączyć niektóre owoce, jak banany czy morele (są bogatym źródłem potasu).

Fani pieczywa powinni na ten czas poprzestać na jedzeniu sucharków, ewentualnie starego, czerstwego chleba. Dietę można ponadto wzbogacić o kleik ryżowy i kaszę jęczmienną. Do picia najlepsza będzie woda źródlana oraz mocna herbata (nieposłodzona).

Tych produktów unikaj

Osoby cierpiące na biegunkę absolutnie nie powinny sięgać po pełnoziarniste pieczywo, jabłko, rośliny strączkowe, kaszę gryczaną, tłuste mięsa i wędliny, cukier, śmietanę i ostre przyprawy. Zabronione jest także spożywanie alkoholu – to mit, że np. spirytus pomaga na tę dolegliwość. Jest wprost przeciwnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie