Migrena – jakie są jej przyczyny? Jak z nią walczyć?

Jerzy Biernacki
22.02.2016

Mam migrenę – te słowa wywołują uśmiech na twarzy większości z nas, co wynika z prostego faktu: niezrozumienia, jak ogromnym cierpieniem jest napad nieznośnego bólu głowy. Migrena nie jest bowiem czymś normalnym, chwilową niedyspozycją wynikającą ze zmęczenia. To duże obciążenie dla chorującej na nią osoby. Jak sobie z nią poradzić? Jakie są przyczyny migreny?

Czym jest migrena?

Migrena, nazywana też bólem migrenowym, to choroba, która swoje źródło ma w mózgu. Następuje w nim silne rozszerzanie naczyń wewnątrzczaszkowych powodowane m.in. mediatorami zapalenia. Owe mediatory przedostają się na zewnątrz naczyń, drażniąc przy tym receptory bólu. Następuje wielka fala bólu, która dosłownie rozsadza głowę cierpiącej osoby.

Szacuje się, że migrenę choruje od 3 do 10% populacji. Najczęściej napady bólu dotykają kobiety, rzadziej dzieci i mężczyzn. Migrena może dotykać nawet 18% pań! Niestety, gdy dochodzi do napadu, normalne funkcjonowanie jest praktycznie wykluczone.

Napad migreny – straszne doświadczenie

Zwykły ból głowy przechodzi dość szybko, czego nie można powiedzieć o migrenie. Jej napad może trwać nawet kilkadziesiąt godzin, a nierzadko kilka dni. Średnio migrena trwa około 18 godzin! W tym czasie chorująca osoba zmaga się z potężnym bólem, który uniemożliwia myślenie, skupienie się na nawet prostych czynnościach. Migrena może także wywoływać objawy poboczne, takie jak wymioty, światłowstręt czy nadwrażliwość na zapachy.

Nie sposób przewidzieć, kiedy dojdzie do napadu migreny. Ból pojawia się o każdej porze dnia i nocy. Wpływ na to mają jednak także szczególne okoliczności. Migrena najczęściej atakuje w sytuacjach stresowych, podczas zmiany pogody, a także spożywania niektórych potraw, jak żółty ser czy czerwone wino. Są osoby, które przechodzą migrenę dość łagodnie i sporadycznie, jednak zdarza się także, że atak bólu powraca kilkanaście razy w ciągu roku.

Czy migrenę można wyleczyć?

Z reguły nie. Jeśli komuś przytrafił się już napad migreny, może być niemal pewny, że znowu się to powtórzy. Pierwsze objawy choroby występują najczęściej przed 30. rokiem życia. U kobiet nasilają się w czasie miesiączki lub tuż przed nią, w okresie dojrzewania, po porodzie. Migrenie sprzyja także zażywanie środków antykoncepcyjnych.

Leczenie migreny jest wyłącznie działaniem doraźnym, które polega na łagodzeniu jej objawów lub – w skrajnych przypadkach – przerywaniu napadów. Nie można się jednak od tej choroby całkowicie uwolnić. Pomocne są natomiast leki. W zwalczaniu migreny stosuje się tryptany, alkaloidy sporyszu, a także niesterydowe leki przeciwzapalne. Można również sięgać po leki uspokajające, ale wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza. U niektórych osób skuteczna okazuje się też psychoterapia.

Stosowane leki mają przerywać napady migreny lub tylko łagodzić jej skutki. Skuteczne wyeliminowanie choroby jest jednak póki co niemożliwe. Dlatego osoby cierpiące na tę przypadłość powinny starać się ograniczać ryzyko napadów. Najważniejsze jest unikanie sytuacji stresowych i zdrowy styl życia. Bardzo przydatne jest także wsparcie ze strony bliskich, którzy rozumieją, że migrena nie jest zwykłym bólem głowy, ale prawdziwym cierpieniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie