Na czym polega leczenie alkoholizmu?

Maciej Piwowski
16.02.2016

Alkoholizm ma jedną twarz i wiele masek. W powszechnej opinii alkoholik to pijak, który bije żonę, przepuszcza wypłatę, leży pod ławką w kałuży moczu albo wraca do domu trzymając się płota. Istnieje także inne, nowoczesne oblicze alkoholika. Jest on człowiekiem wykształconym, dobrze sytuowanym. Cieszy się szacunkiem współpracowników i sąsiadów. Pije tylko drogie trunki w designerskim szkle. Problem dotyczy również artystów, którzy znani są z tego, że postrzegają świat inaczej, bywają zagubieni, nierozumiani. Ból istnienia koją zatem etanolem. Początek choroby bywa niewinny, dlatego wielu alkoholików nie dostrzega problemu, twierdząc, że doskonale nad wszystkim panuje. Wyjście z nałogu nie jest łatwe, ale możliwe. Aby tego dokonać potrzebna jest dobra wola pacjenta i chęć współpracy ze strony bliskich mu osób. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem terapii?

Czy to prawda, że alkoholizm jest chorobą?
Tak. Alkoholizm uznany jest za chorobę śmiertelną, ponieważ nieleczony prowadzi do zgonu. W dokumentach, jako przyczynę śmierci lekarz wpisuje marskość wątroby lub somatyczny symptom alkoholizmu.
Choroba rozwija się niepostrzeżenie, ponieważ napoje wyskokowe postrzegane są jako eliksir szczęścia. W rzeczywistości etanol jest silnie uzależniającym depresantem. Alkoholizm stanowi przyczynę wielu zaburzeń, chorób i obciążeń psychicznych. Warunkiem wyjścia z nałogu jest rozpoczęcie psychoterapii uzależnienia i zaprzestanie picia.

Czy leczenie alkoholizmu jest przymusowe?
Przymus stosowany bywa w wyjątkowych sytuacjach i może być narzucony jedynie decyzją sądu. Leczenie alkoholizmu jest dobrowolne i każda osoba rozpoczynająca terapię może z niej zrezygnować. Niekiedy do podjęcia decyzji o rozpoczęciu terapii, potrzeba silnego bodźca, tzw. dojścia do ściany i uświadomienie sobie, że jeśli zabraknie działania, pozostanie się pod tą ścianą na zawsze. Większość chorych unosi się ambicją, próbując udowodnić wszystkim, że sami potrafią poradzić sobie z problemem, jednak leczenie na własną rękę skazane jest na porażkę. Zaakceptowanie swej bezradności stanowi pierwszy krok do rozpoczęcia terapii i zatrzymania postępującej choroby.

Jakie są główne założenia terapii?
Podstawowym założeniem leczenia alkoholizmu jest eliminacja zaburzeń o charakterze psychosomatycznym oraz wypracowanie umiejętności osoby uzależnionej do rozpoznawania i samodzielnego rozwiązywania problemów. Ponadto udzielana jest pomoc w poszukiwaniu konstruktywnego celu, zapełniającego dawną pustkę i nadającego sens życia chorego.

Na czym polega leczenie?
Leczenie uzależnienia od alkoholu jest procesem złożonym i długotrwałym. Podczas terapii pacjent uczy się jak wychodzić z tzw. błędnego koła, które zapoczątkowało doskonałe samopoczucie po spożyciu etanolu. Uświadomienie sobie, że fajność była złudna i nietrwała, to początek sukcesu.
Na proces terapeutyczny składa się: diagnoza przyczyny uzależnienia, psychoterapia, praca z osobami z najbliższego otoczenia chorego, konsultacje, wsparcie socjalno-bytowe, program środowiskowy i poradnictwo.

Czy konieczne jest odtruwanie organizmu?
Ponieważ choroba alkoholowa prowadzi do silnego uzależnienia metabolizmu od obecności etanolu, po jego odstawieniu charakterystyczny jest tzw. zespół odstawienia. Zespół abstynencyjny jest stanem zaburzeń psychicznych i somatycznych o różnym nasileniu. Może objawiać się niewielkim niepokojem, nudnościami, bólami i zawrotami głowy bądź zagrażającymi życiu napadami drgawkowymi. Z tego powodu w leczeniu alkoholizmu niezbędne jest fizyczne odtruwanie, powszechnie nazywane detoksem. Terapia ma na celu leczenie uszkodzeń somatycznych oraz eliminację ostrych objawów zespołu odstawienia.

Na czym polega terapia psychologiczna?
Najlepsze rokowania stwarza skojarzenie terapii indywidualnej, grupowej terapii uzależnień, regularnego uczestnictwa w grupach wsparcia, np. AA i edukacji. Efektem psychologicznej terapii powinny być trwałe zmiany w kluczowych strefach funkcjonowania człowieka i powinny dotyczyć wartości, przekonań, postaw, odczuwania, myślenia, umiejętności, kontaktów z innymi i zachowań. Podczas spotkań grupowych realizowane są rozmaite zadania, które maja na celu przywrócenie choremu zdolności prowadzenia normalnej egzystencji. Jest to m.in.: budowanie pozytywnej samooceny, ćwiczenie umiejętności interpersonalnych, praca nad zmianą zachowań, naprawianie szkód. Leczenie terapeutyczne ułatwia pacjentowi zrozumienie i uświadomienie sobie problemów natury psychicznej oraz podjęcie wysiłku, aby je zaakceptować.

Czy alkoholizm można zupełnie wyleczyć?
Każdy kto podejmie leczenie, ma szansę na wyjście z nałogu oraz powrót do normalnego trybu życia. Nie mniej osoby borykające się z problemem alkoholowym pozostają uzależnione do końca życia. Nawet niewielkie dawki napojów procentowych stanowią potencjalne zagrożenie powrotu do nałogu. Proces leczenia terapeutycznego traw minimum 6-8 tygodni. Po tym czasie wskazane jest uczestnictwo w spotkaniach grup wsparcia.

Leczenie uzależnień wymaga ciągłej kontroli i obserwacji dlatego podczas terapii współpracuj z wykwalifikowanym zespołem.

Materiał prasowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie