Nadciśnienie tętnicze – jak rozpoznać i jak leczyć?

Marek Szydełko
30.05.2016

Coraz więcej Polaków ma problemy z ciśnieniem krwi. Wpływają na to przede wszystkim stres, zła dieta, używki i ogólnie niska higiena życia. Objawów nadciśnienie absolutnie nie wolno lekceważyć, ponieważ taki stan może prowadzić do zaburzeń pracy serca i całego układu krążenia, a także do udaru czy wylewu krwi do mózgu. Co roku na powikłania nadciśnienia umierają dziesiątki tysięcy Polaków. Problem jest więc poważny. Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze i jak je leczyć?

Rozpoznania nadciśnienia tętniczego

Sygnałem, że warto zmierzyć sobie ciśnienie, jest złe samopoczucie. Zmęczenie połączone z bólem głowy, które utrzymuje się przez kilka dni, to wyraźny znak, że organizm z czymś sobie nie radzi. Dlatego w każdym domu powinien znaleźć się prosty, elektroniczny ciśnieniomierz, który kosztuje mniej niż 100 złotych.

Zbyt wysokie ciśnienie to wartość wyższa lub równa 140/90 – pierwszy parametr dotyczy ciśnienia skurczowego, drugi rozkurczowego serca. Jeśli taki wynik powtarza się co najmniej dwukrotnie, a wyeliminowaliśmy ryzyko błędnego pomiaru, należy od razu zgłosić się do lekarza.

Pamiętaj

Natychmiastowej pomocy lekarskiej wymaga osoba, u której wynik pomiaru ciśnienia przekracza 160/90.

Domowy pomiar musi oczywiście zostać potwierdzony przez lekarza. Specjalista powtórzy badanie w gabinecie i jeśli znów wynik będzie niekorzystny, pacjent zostanie zaproszony na ponowną wizytę za kilka dni. Jeśli wynik nadal będzie zbyt wysoki, będzie już pewne, że pacjent cierpi na nadciśnienie tętnicze.

Jak przebiega leczenie nadciśnienia tętniczego?

Choroba ta nie jest w 100% uleczalna i pacjent, który już raz zachorował na nadciśnienie, będzie zmagać się z tym problemem do końca życia. Oczywiście musi też pozostawać pod kontrolą lekarza. Jeśli nadciśnienie jest dość wysokie, wówczas konieczne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego. Leki obniżające ciśnienie krwi są skuteczne i umożliwiają normalne życie.

Bezwzględnym zaleceniem dla osób z nadciśnieniem jest także zmiana trybu życia. Konieczne jest odstawienie kawy, ograniczenie picia herbaty, zrezygnowanie z używek oraz dieta (nadciśnieniu często towarzyszy nadwaga lub otyłość). Kolejny warunek podjęcia skutecznej walki z chorobą to aktywność fizyczna – jazda na rowerze, pływanie, spacery, mało intensywne bieganie.

Pamiętaj

Żadne leczenie farmakologiczne nie przyniesie skutku, jeśli nie zmienisz swojego trybu życia.

Osoby cierpiące na nadciśnienie muszą także ograniczyć stres – czasami konieczna może być nawet zmiana pracy.

Nieleczone nadciśnienie prędzej czy później doprowadzi do bardzo poważnych konsekwencji, włącznie z zawałem lub udarem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie