Największe mity na temat suplementów diety

Mariusz Siwko
20.02.2018

Suplementy diety stały się tak powszechne, że narosło wokół nich mnóstwo mitów. Część jest powielana przez media, w czym brylują szczególnie tzw. telewizje śniadaniowe. Spory udział w tym „procederze” mają także sami producenci, którym przecież bardzo zależy na wzroście popularności suplementacji w społeczeństwie. O jakich mitach mowa? Przeczytasz o nich w naszym artykule.

Suplementy można przyjmować bez konsultacji z lekarzem

Bzdura! Każdy specyfik, który ma być przyjmowany regularnie i w związku z jakimiś dolegliwościami zdrowotnymi, musi zostać omówiony z lekarzem. Zażywanie suplementów na własną rękę jest bardzo nieodpowiedzialne. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że mówimy o produktach dostępnych bez recepty i sprzedawanych w aptekach.

Suplementy są w 100% bezpieczne dla zdrowia

To bardzo groźny mit, bo osoby, które w niego uwierzyły, każdego dnia igrają ze swoim zdrowiem. Każdy suplement dostarcza organizmowi różnych witamin i minerałów. I choć wiadomo, że ludzkie ciało potrzebuje tych składników, to na pewnie nie w nadmiarze! Zbyt wysoki poziom witamin oraz związków mineralnych może prowadzić do rozwoju poważnych chorób, także zagrażających życiu.

Poza tym pamiętajmy, że suplementy nie podlegają wnikliwym badaniom (są traktowane, jak środki spożywcze), dlatego nigdy w 100% nie wiadomo, jakie mogą być skutki uboczne ich zażywania.

Suplementy to leki

Producenci suplementów bardzo chcą, abyśmy tak myśleli, bo to napędza sprzedaż. Tymczasem suplement nie ma nic wspólnego z lekiem! Bliżej mu do żywności niż do produktu farmakologicznego.

W Polsce obowiązuje bardzo restrykcyjne prawo zakazujące sugerowania, jakoby suplementy miały działanie lecznicze. Były już przypadki nakładania wielomilionowych kar na producentów, którzy tworzyli reklamy wprowadzające konsumentów w błąd.

Suplementy mogą zastąpić zdrową dietę

Nie, nie mogą. Schemat postępowania zawsze powinien wyglądać tak samo: najpierw przechodzimy na zdrową, zbilansowaną dietę i zaczynamy aktywność fizyczną, a jeśli to nie pomoże i w organizmie wciąż występują niedobory składników odżywczych, wtedy sięgamy po suplementy. Nie może być tak, że ktoś źle się odżywia, je fast foody i inne śmieci, ale dla spokoju sumienia łyka tabletki z witaminami.

Nigdy nie wierz w te mity, bo są one szkodliwe i powodują lawinowy wzrost spożycia suplementów diety wśród Polaków - najczęściej kompletnie nieuzasadnionego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie