Neuralgia, czyli ból bez przyczyny

Krzysztof Jagielski
10.04.2017

Ból to w zdecydowanej większości przypadków oznaka choroby, stanu zapalnego lub innych niekorzystnych zmian w organizmie. Bywa jednak, że coś nas boli, ale lekarze nie są w stanie znaleźć sensownej przyczyny. Takie przypadki nazywane są neuralgią, potocznie – nerwobólami. Mogą się one utrzymywać przez długi czas i są bardzo dokuczliwe, a co gorsza leczenie z reguły ogranicza się do przyjmowania leków przeciwbólowych. Przeczytaj o najczęstszych postaciach neuralgii.

Dlaczego boli, skoro nie ma przyczyny?

Medycyna nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Ludzki organizm jest bardzo skomplikowany i składa się z wielu tzw. siateczek włókien nerwowych. To one przekazują do mózgu informację o stanie zapalnym czy urazie, czego efektem jest uczucie bólu. Jednak czasami informacja ta jest błędna – wtedy ból pojawia się bez żadnej konkretnej przyczyny.

Neuralgia to powszechny problem, z którym zetknęło się wiele osób. Zwykle ból ma charakter napadowy, co oznacza, że pojawia się nagle i bez żadnych symptomów. Jest silny, często nie do zniesienia, co automatycznie każe zastanowić się nad jego źródłem.

Jeśli umiejscowienie bólu znajduje się w okolicach kości i mięśni, najczęściej podejrzewamy uraz mechaniczny. Należy go potwierdzić lub wykluczyć na podstawie prześwietlenia, ewentualnie rezonansu. Jeśli urazu nie ma, to lekarz zdiagnozuje właśnie neuralgię.

Najczęstsze postaci neuralgii

Wyróżnia się wiele rodzajów neuralgii i w zasadzie nerwoból może się pojawić w dowolnej części ciała. Jednak najczęstsze postaci to:

  • Neuralgia nerwu międzyżebrowego – silny ból pojawia się w okolicy żeber, często towarzyszy mu guzek lub zgrubienie. Leczenie ogranicza się do przyjmowania leków przeciwbólowych i stosowania maści rozgrzewających.
  • Neuralgia nerwu barkowego – lekarze podejrzewają, że jej przyczyną mogą być zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Ból często towarzyszy osobom uprawiającym sport. Leczenie także polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz wykonywaniu okładów.
  • Neuralgia nerwu trójdzielnego – typowo kobieca przypadłość (najczęściej pojawia się u pań po 35. roku życia), która objawia się silnym bólem promieniującym od ust na całą część twarzy. Czasami pojawia się nawet lekki paraliż. Leczenie polega na przyjmowaniu Amizepinu lub Klanozepanu.
  • Neuralgia Arnolda – charakterystyczny ból z tyłu głowy, który praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W ciężkich przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna.
  • Neuralgia po półpaścu – wiele osób chorujących na półpasiec narzeka na bardzo silny ból w okolicy zgięcia brzucha. Leczenie polega na jednoczesnej walce z chorobą podstawową oraz przyjmowaniu leków przeciwbólowych i smarowaniu obolałego miejsca maściami rozgrzewającymi.

Neuralgia to bardzo nieprzyjemna przypadłość, która niestety ma charakter nawrotowy. Na szczęście niezwykle rzadko jest to objaw poważnej choroby.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie