Niepłodność - przyczyny i czynniki wywołujące problem niepłodności

Jerzy Biernacki
15.02.2016

Przyjęło się mówić, że niepłodność jest chorobą cywilizacyjną, obecną głównie w społeczeństwach na Zachodzie. Pomimo, że największy odsetek bezpłodności przypisuje się w krajach takich jak - Azja, Afryka, Bliski Wschód, Europa Środkowo-Wschodnia, to w rzeczywistości z problemem tym zmagają się kobiety i mężczyźni na całym świecie.

Mało tego, w krajach dobrze rozwiniętych niepłodność ma inny charakter, niż w krajach biednych. Otóż wysokorozwinięte społeczeństwa traktują brak płodności, jako poważną przyczynę nie tylko chorobową, ale również utrudniającą szczęśliwe życie. Przy czym biedne społeczeństwa postrzegają bezpłodność w perspektywie następstwa biednego trybu życia. Bez względu na te zależności niepłodność to poważny problem, który jest uwarunkowany złożonymi czynnikami. Poznaj specyfikę niepłodności opracowaną przez specjalistów Kliniki Galena.

Nieprzypadkowość niepłodności, czyli o czynnikach wpływających na problem

  • Niepłodność przyjmuje różnorodny charakter oraz stopień nasilenia w zależności od konkretnego rodzaju społeczeństwa i państwa/kraju.
  • Bezpłodność dotyka większy odsetek osób w krajach biednych, a szczególnie na terenie Afryki oraz Ameryki Łacińskiej. Wpływają na to głównie choroby przenoszone drogą płciową.
  • W przypadku państw średnio lub wysoko rozwiniętych, np. w Europie problem niepłodności uwarunkowany jest głównie sposobem i trybem życia. Młodzi bowiem coraz później decydują się na zawarcie związku małżeńskiego, ponieważ stawiają na rozwój osobisty, pracę - karierę, podróżowanie. Tym samym na później odkładają poczęcie pierwszego dziecka. Wiadomo, że wraz z wiekiem, zarówno kobieta, jak i mężczyzna wykazują zminimalizowaną wydajność płodną.
  • Nie można powiedzieć, że to po stronie kobiet lub po stronie mężczyzn leży wina w niemożności posiadania dziecka lub dzieci. Ilość czynników warunkujących niepłodność leży po stronie obu płci w jednakowej ilości. Co prawda, czasami jest tak, że to albo kobieta, albo mężczyzna ma problem z płodnością, jednak ogólna suma czynników warunkująca ten problem znajduje się w jednakowej ilości po obu stronach.
  • U mężczyzn, za granicę zmniejszającą ilość i jakość nasienia przyjmuje się czterdziesty rok życia.
  • Nałogi. W tym szczególnie wcześnie rozpoczęte i wieloletnie palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu.
  • Problemy z odżywianiem się - nadwaga, niedowaga.
  • Skrajnie bierny lub skrajnie aktywny tryb życia, w co wlicza się trenowanie bądź jego brak. U kobiet sprzyja to zatrzymaniu owulacji nawet na kilka miesięcy. Wieloletnie zaangażowanie ciała i organizmu w taki wysiłek, z czasem może wywołać problem niepłodności.
  • Stan zdrowia psychicznego. Szczególnie chroniczny stres i depresja. Bardzo często taki stres może doprowadzić właśnie do depresji. Stany te zaburzają prawidłowość owulacji oraz wydajność nasienia, co dzieje się na skutek degradacji procesów gospodarki hormonalnej organizmu.
  • Choroby ogólnoustrojowe, szczególnie negatywny wpływ ma cukrzyca, problemy z wątrobą oraz nerkami.
  • Problemy zdrowotne z narządami rozrodczymi u kobiet i mężczyzn - jajnikami, jajowodami, macicą, jądrami.
  • Ekspozycja na wysokie temperatury, w tym słońce i radiację.
  • Długotrwale spożywane leki antykoncepcyjne.
  • Styczność organizmu z chemikaliami, w tym z silnymi lekami.
  • Zanieczyszczenia powietrza.

Nie każda bezpłodność jest wywołana jednocześnie wszystkimi przyczynami, ale mogą one wpływać (i zazwyczaj tak jest) naprzemiennie. Zdarza się również tak, że kobieta lub mężczyzna cierpi na brak płodności z innych przyczyn, niż wymienione wyżej. Wówczas określane jest to mianem niepłodności idiopatycznej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie