Pływanie jest zdrowe. Ale chodzenie na basen już niekoniecznie

Maciej Piwowski
05.10.2017

Jeśli regularnie korzystasz z miejskiej pływalni, to pewnie cieszysz się niezłą kondycją. Pamiętaj jednak, że ogólnodostępny basen nie jest – napiszmy to dyplomatycznie – przesadnie higienicznym miejscem. Bardzo łatwo można się tam nabawić różnych nieprzyjemnych chorób, których leczenie będzie długotrwałe i kosztowne. O jakich chorobach mowa? Przeczytaj koniecznie!

Grzybica stóp

To najpowszechniejsza choroba, jakiej można się nabawić na basenie. Najgorsze jest to, że trudno się przed nią obronić, ponieważ odpowiedzialne są powstawanie grzybicy dermatofity są niewidoczne gołym okiem. Najczęściej czają się na podłodze w szatni, pod prysznicami, rzadziej wokół niecki basenu.

Jedynym w miarę pewnym sposobem na uniknięcie zarażenia grzybicą jest korzystanie z klapek kąpielowych – zakładaj je zawsze, nawet pod prysznicem! Przed wejściem na basen opłucz stopy w chlorowanej wodzie.

Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj stopy. Jeśli po kilku dniach zauważysz zmiany skórne i zacznie Ci dokuczać swędzenie, zgłoś się do dermatologa. Lekarz przepisze Ci specjalne środki przeciwgrzybicze.

Uwaga!

Grzybica może zaatakować nie tylko Twoje stopy, ale też miejsca intymne.

Choroby dróg rodnych

W przypadku kobiet korzystających z publicznych pływalni bardzo poważnym zagrożeniem są chlamydie, czyli bakterie wywołujące stany zapalne dróg rodnych. W skrajnym przypadku może dojść do zakażenia rzęsistkowicą – jest to bakteria pasożytnicza, kojarzona przede wszystkim z niskim poziomem higieny oraz przygodnymi kontaktami seksualnymi. Częstym problemem jest również kandydoza pochwy.

Owsiki

To zagrożenie czyhające przede wszystkim na dzieci. Owsiki mają na basenie idealne warunki do rozprzestrzeniania się – szczególnie dotyczy to kąpielisk na świeżym powietrzu, z których korzystamy podczas upałów. Jeśli Twoje dziecko po wizycie na basenie uskarża się na swędzenie odbytu, możesz podejrzewać zakażenie owsikami. Jak najszybciej zgłoście się do lekarza.

Prewencja

Oczywiście wymienione zagrożenia nie powinny zmusić Cię do rezygnacji z korzystania z basenu. Pamiętaj jednak o podstawowych zasadach higieny. Przed i po kąpieli weź długi prysznic z użyciem środków myjących. Bardzo polecane jest stosowanie żelów do higieny intymnej (szczególnie przez kobiety).

Po każdej wizycie na basenie wypierz strój kąpielowy i ręcznik. Nigdy też nie zakładaj ubrań na nie do końca wysuszone ciało. Pamiętaj również o klapkach. Taka prosta prewencja znacznie ograniczy ryzyko „złapania” jakiejś nieprzyjemnej choroby na pływalni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie